آدیداس

در المپیک 1936 جسی اونز دونده‌ی آمریکایی که کفش های این برند را استفاده کرده بود توانست 4 مدال طلا را ازآن خود کند.این موفقیت تبلیغی تاثیرگزار برای برند آدیداس محسوب می‌شد.

در حال حاضر شرکت آلمانی آدیداس در شهر هرتسوگن آوراخ واقع شده است.امروزه آدیداس در اکثر کشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است. این شرکت از سال 2014 به مدت ده سال اسپانسر تیم فوتبال منچستر یونایتد شده و لیونل مسی، ستاره‌ی فوتبال، یکی از مبلغان اصلی این شرکت است. محصولات آدیداس در ایران نیز نمایندگی دارد.

 این شرکت در ابتدا با نام «کارخانه‌ی کفش برادران داسلر» فعالیت خود را آغاز کرد. اما در سال ۱۹۴۸، پس از بروز مشکل میان برادران داسلر، رودولف از شرکت جدا شد و شرکت پوما را تأسیس کرد. در پی جدایی او، آدولف نیز نام شرکت را به «آدیداس» تغییر داد. واژهٔ آدیداس، از نام مستعار آدولف یعنی «آدی»، نامی که خانواده و دوستانش او را صدا می‌کردند و ابتدای نام خانوادگی وی، (داسلر: داس (، نام آدی+داس یا آدیداس را برای شرکت و محصولات خود برگزید.

 در جنگ جهانی دوم این برند با مشکلات زیادی روبه رو بود اما اواخر قرن 20 با شرکت سالامون، که لوازم ورزش اسکی تولید می‌کرد، ادغام شد و دوباره وارد رقابت در عرصه جهانی شد. اما این همکاری تا سال 2005 ادامه داشت و بعد از آن سالامون به شخص دیگری واگذار شد. استلا مک کارتنی طراح مد و لباس بریتانیایی از سال 2004 با این شرکت در بخش تولید محصولات ورزشی زنانه همکاری می‌کند.

آدولف داسلر (Adolf Dassler )  متولد  3 نوامبر 1900 طراح کفش و کارافرین آلمانی است که در سال 1920 شروع به ساخت کفش‌های ورزشی کرد. او سعی داشت که کفشهای زیبا و با کیفیت را تولید کند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به همراه برادرش رودولف داسلر، در سال ۱۹۲۴ شرکتی را با مشارکت برادرش تأسیس کرد.

آدیداس یک هلدینگ است و شرکت تولید پوشاک ورزشی ریبوک، لوازم گلف تیلورمید و راک پورت زیرمجموعه‌های آن به‌شمارمی‌آیند. این نام تجاری بزرگترین تولیدکننده‌ی لوازم ورزشی در اروپا و دومین تولیدکننده‌ی بزرگ لوازم ورزشی در جهان به‌شمار می‌رود .تنوع و کیفیت محصولات شرکت آدیداس باعث خاص و ویژه بودن این محصولات نسبت به مارک های دیگر شده‌است.

آدولف داسلر در سال ۱۹۷۸ در هرتسوگن‌آوراخ آلمان غربی درگذشت و پس از او، پسرش هورست داسلر مدیریت شرکت آدیداس را در دست گرفت. در ۱۹۸۷ هورست داسلر نیز درگذشت، ولی شرکت آدیداس همچنان در کنترل خانوادهٔ داسلر قرار داشت، تا اینکه در سال ۱۹۹۵ سهام این شرکت، به‌صورت عمومی، واگذار شد.

 


منبع: https://www.brandkade.com/Brands/Details/adidas

گروهی بر این باورند که نام این برند جهانی از جمله‌ی انگلیسی «هرروز درباره‌ی ورزش رویاپردازی می کنم.» تاثیر گرفته است. لوگوی آدیداس در سال 1948 به ثبت رسید. آدولف چندی بعد به فکر گسترش شرکت خود افتاد و همچنین محصولات خود را فقط به ارائه‌ی کفش ورزشی محدود نکرد و لباس‌ها و گرمکن‌های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند. سپس آدیداس آغاز به تولید تجهیزات ورزشی، مانند توپ و راکت، کفش ورزشی، تجهیزات ورزشی، ساعت، عینک آفتابی، محصولات مراقبت‌های شخصی و لوازم لوکس کرد.