بررسی لباس های مت گالا 2023

شروع همکاری کارل و جرمی با این مدل ژاپنی به دو دهه‌ی قبل برمی‌گردد. حضور این دو در کنار هم، رابطه‌ی نمادین طراح و سوپرمدل را تداعی می‌کرد.اسکات می‌گوید: من لباس‌های ترکیبی سیاه و سفید را مهم‌ترین امضای طراحی کارل می‌دانم. جرمی برای طراحی این لوک‌ها، بال‌های مشهور خودش را به ترکیب رنگی موردعلاقه‌ی کارل اضافه کرد.

جرمی اسکات و کارل در کنار مدل ژاپنی Devon
جرمی اسکات و کارل در کنار مدل ژاپنی Devon
جرمی اسکات و Devon بر روی فرش قرمز مت گالا
جرمی اسکات و Devon بر روی فرش قرمز مت گالا


منبع: https://mag.sarak-co.com/metgala2023/

دوناتلا یکی از طراحان تاثیرگذار شب، به خوبی توانسته بود میراث کارل را با امضای طراحی ورساچه ترکیب کند.

فنینگ به یاد دارد که تاج گلی از گل‌های بابونه بر سر داشته و به همین دلیل این لباس، همراه با دست‌گلی که در دست دارد می تواند رفرنسی به لباس‌های عروس معروف کارل نیز باشد که معمولا توسط الهه و مدل مورد علاقه‌اش پوشیده می‌شد.

میراث تاریخی برند شنل

Olivier Rousteing یکی ازطراحانی است که حضوری منحصربه‌فرد داشت. 

سیاه و سفید، کراوات سیاه، پیراهن مردانه سفید و گل‌های رز بزرگ، همه‌ی این‌ها را می‌شد در لباس اول کاردی بی مشاهده کرد. می‌توان گفت او یکی از کامل‌ترین رفرنس‌ها به امضاهای اصلی لاگرفلد را پوشیده‌ بود، که با یک دستکش بلند سیاه و کلاه‌گیسی از موهای سفید کامل شده‌ بود.

ان هاتاوی و هنر برند ورساچه:

او پیراهنی صورتی با گل‌های معروف شنل بر تن داشت و با این وجود بعضی قسمت‌ها مانند کرست به وضوح ورساچه را نمایندگی می‌کردند.

پیراهن anne hathaway از خانه‌ی‌ مد ورساچه
پیراهن anne hathaway از خانه‌ی‌ مد ورساچه
پیراهن دوناتلا
پیراهن دوناتلا

Jeremy Scott

دو عنصر سیاه و سفید در کنار هم ولی جدا. بد بانی در یک کت‌ و شلوار تماما سفید با آسیتن‌های بلند دنباله‌دار ظاهر شده‌ بود، دنباله‌ای که گل‌های استیتمنت کارل را به فرش کرم مت گالا آورده‌ بود و در کنار او، طراح لباسش، ژکومو که در کت شلواری سیاه‌ رنگ حاضر شده‌ بود، جفت دیگر این ترکیب‌ رنگ تاریخی که زرق‌ و‌ برق آن نه به وسیله طراحی بلکه با پارچه‌ای براق و اکلیلی اضافه شده‌ بود. البته نباید باز بودن قسمت پشت این کت‌ و شلوارها را نادیده گرفت که با یک گردنبد نقره‌ای تاکید بیشتری هم شده‌ بود.

کاردی بی با استایلی تحسین برانگیز:

جرمی اسکات طراح مد و مدیر خلاق برند Moschino  به همراه یکی از مدل‌های مورد علاقه‌ی کارل، Devon Aoki بر روی فرش قرمز ظاهر شد. 

استفاده از پارچه تویید برای خلق یک پیراهن چیزی نیست که هر روز ببینیم، پارچه‌ای زمخت و زبر که معمولا برای لباس رو استفاده می‌شود، انتخاب خوبی برای پیراهن به نظر نمی‌رسد، اما ورساچه این کار را با موفقیت انجام داده‌ بود؛ لباس هاتاوی نه تنها زمخت به نظر نمی‌رسید بلکه با جزئیات مرواریدی و سنجاق‌های طلایی که به آن افزوده‌ شده‌بود ظرافت مضاعفی نیز داشت.

ال فنینگ:

این ترکیب در کاستوم‌های طراحی شده او مانند پیراهن Anne Hathaway و حتی پیراهن خود او نمایان بود.

Lil Nas X از دیگر مهمانانی بود که سر تا پا نقره‌ای، پوشانده شده با کریستال و مروارید و یک عدد ماسک صورت که تداعی کننده‌ی گربه بود وارد مجلس شد.

 Lil Nas X در مت گالا 2023
 Lil Nas X در مت گالا 2023

طراحان مد بر روی فرش قرمز مت گالا

سوپر مدل Naomi Campbell یکی دیگر از مهمان‌هایی بود که برای راه رفتن بر روی فرش قرمز این شب تاریخی به سراغ آرشیو شنل رفته بود.  انتخاب Campbell  لباس مجلسی از مجموعه‌ی کوتور بهار و تابستان 2010 شنل برای این شب یه یاد ماندنی بوده است.  این شانزدهمین فرش قرمز مت گالا است که این سوپر مدل جذاب آن را جشن می‌گیرد و شرکت می‌کند.

naomi Campbell در لباسی از مجموعه کوتور بهار و تابستان 2010 برند شنل
naomi Campbell در لباسی از مجموعه کوتور بهار و تابستان 2010 برند شنل

Ashly Graham در لباسی مجلل و قدرتمند

این حضور، امسال با توجه به اینکه تم مراسم بزرگداشت یکی از طراحان فقید مد بود، متفاوت بود. چرا که بسیاری از این افراد همکاران سابق کارل یا از شاگردان او بودند.

همه‌ی ما کارل لاگرفلد را با شنل، گربه‌اش شوپت و همچنین تضاد رنگی سیاه و سفید در لباس‌هایش می‌شناسیم. این تضاد سیاه و سفید در شخصیتش نیز دیده‌ می‌شد و او که فردی بااستعداد و اسطوره‌ای در دنیای فشن قلمداد می‌شد، بدون نقص هم نبود. از نظراتش درباره‌ی مهاجران خاورمیانه‌ای گرفته تا بی‌احترامی‌هایی که به افراد دارای اضافه‌ وزن کرده‌بود، همه‌ی این‌ها باعث شده‌ بود انتقادات زیادی به تم امسال مراسم مت گالا وارد باشد. با همه‌ی این‌ها و به دلیل میراثی که لاگرفلد برای دنیای فشن باقی گذاشته، مت گالای امسال با حضور بسیاری از سلبریتی‌ها و افراد مطرح در مد با موضوع “ Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” برگزار شد. در این مطلب لباس‌های بزرگترین رویداد مد 2023، مت گالا را در چند بخش تقسیم می‌کنیم و در ادامه با هم  به بررسی آنها می‌پردازیم.

لوک‌های سیاه و سفید و مرواریدی:

این مدل پلاس سایز 35 ساله چهارمین حضور خودش در قرش قرمز مت گالا را تجربه می‌کند .اشلی لباسی از میراث chanel که مربوط  به مجموعه‌ی پاییز و زمستان 1987بوده و توسط Harris-Reed  طراح لباس بریتانیایی-آمریکایی بازطراحی شده است را بر تن داشت.

ashly graham در لباسی از مجموعه پاییز و زمستان 1987 برند شنل در مت گالا 2023
ashly graham در لباسی از مجموعه پاییز و زمستان 1987 برند شنل در مت گالا 2023

تم گربه در مت گالا 2023

او منابع مختلفی برای الهام گرفتن داشت، اما هیچ چیز در نظرش دراماتیک‌تر از چهره‌ی کارل نبود. بنابراین، کاستوم Jeremy pope بازیگر آمریکایی از خانه‌ی مد بالمان یک شنل بود که چهره‌ی 30 فوتی لاگرفلد با “بیش از 5000 متر پارچه ابریشمی بر روی آن دوخته شده بود. جرمی و اولیور با هم بر روی فرش قرمز ظاهر شدند.

کاستوم jeremy pope
کاستوم jeremy pope
اولیویر و جرمی بر روی فرش قرمز
اولیویر و جرمی بر روی فرش قرمز

Donatella Versace

Brett Alan Nelson  مدیر خلاق و استایلیست دوجا می‌گوید: ” کسی به غیر از doja cat  نباید گربه‌ی کارل میشد.”

با توجه به علاقه‌ی بسیار زیاد طراح فقید آلمانی به گربه‌اش Choupette خیلی دور از انتظار نبود که طراحانی  این گربه‌ی محبوب را به عنوام منبع الهام بخش خود قرار دهند. Doja Cat  یکی از کسانی بود که گربه‌ی کارل به عنوان موضوع الهام خود قرار داده بود و با ورودش به مراسم یکی از پربیننده ترین لحظات مراسم را رقم زد.

doja cat با لباسی با تم گربه در مت گالا 2023
doja cat با لباسی با تم گربه در مت گالا 2023

Doja و استایلیست‌اش به همراه Fernando Garcia کارگردان خلاق برند Oscar de la Renta حدود 6 ماه روی این لباس که کاملا سنگ دوزی شده بود، کار کرده بودند.

ترکیب سیاه و سفید، امضای رنگی کارل که به وضوح یادآور اوست، منبع الهام بسیاری از لباس‌های مت گالا 2023 بود.

Janelle Monáe، در مت گالای 2023

جنل در لباسی از تام براون بسیار زیبا دیده می‌شد. اول به پوشیدن لباس‌های ساختارشکن معروف است، ابتدا در مثلثی از کت‌های چندلایه حاضر شد که بعد با درآوردن لایه‌های رویی و نمایان شدن زیردامنی و بیکینی پوشیده‌شده زیر آن حاضرین را شگفت‌زده کرد که البته یادآور لوک  لیدی گاگا در سال 2019 نیز بود.

بد بانی و ژکومو تضاد فرش قرمز مت گالا:

Penélope Cruz  بازیگر 49 ساله‌ی اسپانیایی که دوست صمیمی کارل لاگرفلد و یکی از مجریان مراسم مت گالا 2023 نیز بود، لباس عروس کلاهدار سفیدی از آرشیو بهار و تابستان برند شنل که در سال 1988 توسط سوپرمدل فرانسوی Ines de la Fressange  پوشیده شده بود را بر تن کرده است.

یکی دیگر از میزبانان تاثیرگذار مراسم گالا‌ی امسال Dua lipa بود. او با لباسی از کالکشن پاییز و زمستان 1992 شنل که در فشن شوی اصلی هنرپیشه و مدل آلمانی Claudia Schiffer آن را پوشیده بود در شب ادای احترام به کارل حاضر شد. لیپا این لباس آیکونیک  و زیبا را با یک گردنبند الماس 100 قیراطی از برند Tiffany & Co استایل کرده بود. پیراهنی از جنس توئید که از مشخصه‌های بارز برند لوکس شنل است و بالاتنه‌ای به شکل کرست که در سال 1992 توسط کارل طراحی شده است.

Claudia schiffer در لباسی از برند شنل در سال 1992
Claudia schiffer در لباسی از برند شنل در سال 1992
dua lipa در لباسی از برند شنل در مت گالا 2023
dua lipa در لباسی از برند شنل در مت گالا 2023

لباس ویوین وست‌وود ال فنینگ جهت متفاوتی را پیش می‌گرفت، او از یکی از خاطره‌های مورد علاقه‌اش با کارل را به عنوان منبع الهام این لباس استفاده کرده‌ بود. منبع الهام او خاطره‌ای برای زمانی است که ال 13 سال داشته و کارل از او با کت شنل سیاه‌رنگی که حالا دور شانه‌هایش است عکاسی کرده.

الهام بخش Nicole Kidman برای مراسم مت امسال، خودش بوده است. این بازیگر استرالیایی با  لباسی که در سال 2004 برای تبلیغات    No. 5شنل توسط لاگرفلد برای او طراحی شده بود، بر روی فرش قرمز این مراسم ظاهرشد. برخی از منتقدین معتقدند که او نیز همانند کارل، همیشه الهام‌بخش خودش بوده است.

نیکول کیدمن در لباسی از برند شانل در مراسم مت گالا 2023
نیکول کیدمن در لباسی از برند شانل در مراسم مت گالا 2023
نکته‌ی جالب توجه در کاستوم‌های طراحان حاضر در مراسم این بود که تعداد زیادی از آن‌ها از ظاهر سیاه و سفید کارل با کت‌وشلوار و عینک‌های آیکونیک الهام گرفته بودند. این نکته در لوک تامی هیلفیگر آمریکایی که سرتاپا شبیه به کارل بود به اوج رسید. اما در این میان بعضی متفاوت عمل کردند!

تامی هیلفیگر در مراسم مت گالا
تامی هیلفیگر در مراسم مت گالا

Olivier Rousteing

طراحان مهم‌ترین افراد در این مراسم هستند و هر سال علاوه بر همکاری با افراد مشهور، خودشان هم با لباس‌های طراحی شده بر اساس تم، بر روش فرش قرمز مت حاضر می‌شوند.

کلاه توری گلدوزی شده‌ی لباس کروز ،یادآور Spanish mantilla (روسری سنتی اسپانیایی) است که توسط عروس‌ها در مراسم مذهبی پوشیده می‌شود و کاملا با اصالت اسپانیایی و حفظ میراث شنل همخوانی دارد.

پنه لوپه کروز در لباس عروسی از برند شانل در مت گالا 2023
پنه لوپه کروز در لباس عروسی از برند شانل در مت گالا 2023
پنه لوپه کروز در لباس عروسی از برند شانل در مت گالا 2023
پنه لوپه کروز در لباس عروسی از برند شانل در مت گالا 2023