تاثیر و تدابیر انواع خطوط در طراحی لباس

بهتر است اگر اندام ظریف و لاغری دارید و یا دوست دارید توجه را به بخش خاصی از اندام خود ببرید، می‌توانید از خطوط شکسته در طراحی لباس بهره ببرید. البته این به این معنا نیست که افرادی که فرم اندامی پری دارند نمی‌توانند از این خطوط استفاده کنند، بلکه این اشخاص باید توجه داشته باشند که در هنگام انتخاب آیتمی با این خطوط، از رنگ‌های تیره یا خنثی و با نقوش کوچک‌تر و ظریف‌تر استفاده کنند.

خطوط مورب در طراحی لباس از جمله خطوطی هستند که تاثیر بسیار زیادی در استایل می‌گذارند. این خطوط از جمله خطوطی هستند که هیجان و انرژی زیادی را به بیننده‌ی خود منتقل می‌کنند. این خطوط سبب می‌شوند تا چشم از یک طرف به طرف دیگری حرکت کند. در واقع خطوط مورب تاثیری که در استایل می‌گذارند بسیار محسوس است و باید با وسواس زیادی در یک استایل به کار برده شوند. چون اگر این خطوط برای فرم اندام شما شخصی سازی نشود و از هر نوع آن در پوشش خود استفاده کنید، نه تنها باعث جذابیت استایل شما نمی‌شود، بلکه ممکن است باعث شلختگی در ظاهر کلی شما نیز بشود. تاثیر این خطوط در اندام به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا خطوط مورب اگر بیشتر به خط عمود تمایل داشته باشد، ویژگی‌هایی نزدیک به ویژگی‌های خطوط عمودی پیدا می‌کند و اگر به سمت خط افق نزدیک باشد، از لحاظ بصری و روانی، تاثیرات خطوط افقی را به خود می‌گیرد.

درست است که خطوط عمودی نقش مهمی در بلند نشان دادن شما دارند، اما دانستن یک نکته در پوشیدن این آیتم‌ها ضروری است و آن‌ هم ضخامت این خطوط است؛ زیرا ضخامت خطوط عمودی به کار رفته در برش یا طرح پارچه یک آیتم پوششی، نقش بسیار مهمی در چاق یا لاغر دیده شدن اندام شما ایفا می‌کند.

این خط ساده‌ترین نوع خط است که نمادی از ایستایی و مقاومت دارد و غالبا بی هیجان و باثبات هستند. طراحی لباس با خطوط عمودی یکی از روش‌هایی است که طراحان لباس از آن برای بلند و کشیده‌تر به نظر آمدن شما استفاده می‌کنند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دوست دارید همواره بلندقدتر به نظر بیایید، پوشیدن آیتم‌هایی که خطوط عمودی دارند را فراموش نکنید.

آرامش دهنده، موزون، بی‌خطر، ملایم، همه و همه از ویژگی‌هایی است که بعد از دیدن خطوط منحنی در ذهن انسان ثبت می‌شود. درست است که این خطوط، از ساده‌ترین خطوط هندسی هستند، اما تاثیرگذاری و جذابیتی که شامل حال خطوط منحنی می‌شود، غیر قابل انکار است. تاثیر بصری که این خطوط بر اندام و استایل فرد می‌گذارد این است که باعث می‌شود تا اندام درشت‌تر دیده شود؛ البته پهنا، میزان انحنا و یا رنگ طرح منحنی نیز در تاثیر بصری که می‌گذارد، بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین دقت کنید تا در هنگام خرید آیتم‌هایی که دارای خطوط منحنی هستند، آنهایی که مناسب فرم اندام شما هستند را انتخاب کنید تا همواره خوش بدرخشید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اندام توپری دارید و تابحال بخاطر اینکه از چاق‌ دیده شدن هراس داشتید، سراغ آیتم‌های پوششی طرحدار نرفته‌اید، خبر خوب این است که می‌توانید لباس‌هایی که دارای خطوط یا برش‌های ظریف و باریک عمودی هستند را انتخاب کنید؛ زیرا این خطوط قابلیت دارند تا با تاکید بر خط عمود، علاوه‌ بر اینکه قد شما را بلندتر از چیزی که هستید نشان دهند، به لاغر دیده شدن شما نیز کمک زیادی کنند؛ که البته برعکس این مسئله برای افراد لاغر اندام نیز صدق می‌کند.

علاوه بر موارد گفته شده، نباید از تاثیری که برش در لباس می‌گذارد نیز غافل شد؛ زیرا برش‌ها نیز خطوطی در لباس ایجاد می‌کنند که از نظر بصری تاثیر زیادی بر چگونگی جلوه‌ی فرم اندام‌تان می‌گذارد.

خطوط شکسته

توجه داشته باشید که این خطوط هر چه باریک‌تر باشند و شیب کم‌تری داشته باشند، کمک می‌کنند تا اندام شما کشیده‌تر به نظر برسد.

خطوط منحنی

بعد از اینکه با دنیای پرتنوع خطوط آشنا شدیم، قدم بعدی در نظر گرفتن تاثیری است که هرکدام در ظاهر کلی استایل ما می‌گذارند.

خطوط افقی

خطوط شکسته، همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، خطوطی نافذ و مهیج هستند که استفاده از آن‌ها در طرح یا برش لباس بسیار ریسک دارد. اکثرا شما می‌توانید این خطوط را به نحوه‌ی گوناگون در کمد لباس افرادی که شخصیت‌های پر جنب و جوش و فعالی دارند و دوست دارند در انتخاب آیتم‌های پوششی‌شان سراغ لباس‌هایی با طرح‌های بعضا اغراق‌آمیز بروند، پیدا کنید.

شاید بهتر باشد ابتدا به ساکن در مورد انواع خطوط در طراحی لباس صحبت کنیم تا بهتر بتوانیم تاثیراتش را در استایل نیز متوجه شویم. از خطوط مهم و پراستفاده در طراحی لباس می‌توان به خطوط افقی، عمودی، منحنی، شکسته، مورب و… اشاره کرد که به تفضیل تاثیر هرکدام را از لحاظ بصری شرح خواهیم داد.

تاثیر خطوط در طراحی لباس

به این مطلب امتیاز دهید.


منبع: https://www.banimode.com/blog/the-effect-and-measures-of-various-lines-in-clothing-design/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=the-effect-and-measures-of-various-lines-in-clothing-design

تدابیر خطی در طراحی لباس

خطوط عمودی

از آنجایی که تاثیر برش در لباس بسیار مهم است، برش‌های افقی نیز مانند خطوط افقی باعث بزرگ نمایی می‌شوند؛ بنابراین سعی کنید از این برش در قسمت‌هایی که توده‌ی چربی دارید، استفاده نکنید.

خطوط مورب

چه بخواهیم، چه نخواهیم نمی‌توانیم از تاثیری که خطوط در نمایش نهایی یک لباس می‌گذارند غافل باشیم. انواع خط در نقاشی و سایر هنرهای بصری، مفهوم و معنای خاص خود را دارد که دانش استایلینگ و طراحی لباس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آیا تا به حال شده وقتی شخصی را در لباسی دیده‌اید، با خود بگویید: “نه! این لباس اصلا مناسب تو نیست؟”؛ اما چه کسی نمی‌داند خطوط، چه محیطی و چه در قالب نقوش و برش پارچه، در ظاهر نهایی لباس تاثیرگذار نیست؟

شما طرح کدام یک از این خطوط را بیشتر در کمد لباس خود دارید؟