درس کد (کدپوششی) کراوات سیاه چیست؟

به‌نظر شما وجود چنین قوانینی در پوشش در مراسم‌های خاص چه فلسفه‌ای دارد؟ آیا به نظر شما درست است یا نادرست؟ لطفا دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: https://manomode.com/19165/back-tie-dress-code/

رویداد کراوات سیاه بعد از رویدادهای کراوات سفید رسمی‌ترین مراسم در هر زمینه‌ای به شمار می‌رود. رویدادهای کراوات سیاه شامل درس کد یا کد پوششی استاندارد و قوانین سخت‌گیرانه‌ای است. این درس کد برای آقایان به‌معنای تاکسیدو است و برای خانم‌ها به لباس‌های مشخصی اشاره دارد. اغلب افراد درباره چنین رویدادهایی نگران می‌شوند و نمی‌دانند چه بپوشند؛ مخصوصا اگر مراسمی بین‌المللی درکار باشد. در این مطلب درباره همه لباس‌های مناسب برای مراسم کراوات سیاه هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها به‌صورت جداگانه توضیح دادیم.

رنگ لباس یک تصمیم مهم برای مراسم کراوات سیاه است. معمولا آقایان تاکسیدو مشکی می‌پوشند؛ ولی خانم‌ها انتخاب بیشتری دارند. اغلب برای هر رویداد رسمی یک پالت کلاسیک راحت‌ترین انتخاب است. استایل مونوکروم هم با مشکی و سفید می‌تواند بهتر از زرد، صورتی یا قرمز باشد. انتخاب طرح سیاه‌سفید هم لباسی است که بدون توجه به مد در هر شرایطی ایدئال است.

لباس مشکی رسمی

در کت‌هایی که دودکمه هستند کمر شلوار را به‌شکل سنتی باید بپوشانید. به این شکل که یا از کمربند ابریشمی مشکی که با برگردان یقه همخوانی داشته باشد. معمولا این مدل برای کت‌های یقه‌شال مناسب‌تر است. در اروپا اصولا محبوبیت ندارد.

پیراهن باید جادکمه برای دکمه‌های گل‌میخی داشته باشد. البته برخی می‌گویند اگر جلوی آن دکمه‌مخفی باشد ایرادی ندارد.

جلیقه کوتاه مشکی برای کت‌های با برگردان یقه نوک‌تیز مناسب است.

رنگ مشکی کلاسیک، جذاب و جاودانه است. این رنگ انتخابی بی‌دردسر برای موقعیت‌هایی است که در آن باید رسمی لباس بپوشید. مشکی با هر رنگ پوستی جور درمی‌آید و بنابراین هر خانمی می‌تواند از این رنگ استفاده کند. برای زیباترشدن لباس از اکسسوری‌ها و جواهرات جسورانه و زیبایی استفاده کنید که ظاهرتان را از بقیه متمایز کند.

گزینه‌های اختیاری در لباس مخصوص رویداد کراوات سیاه

پاپیون‌های ابریشمی مشکی و هماهنگ با برگردان یقه مناسب است. البته امروزه کراوات ابریشمی بلند مشکی هم استفاده می‌کنند؛ اما سنتی‌ها آن را نمی‌پذیرند.

۶. کفش و جوراب

به‌طور کلی درس کد کراوات سیاه برای مردان نسبتا ساده است؛ اما برای خانم‌ها تاحدودی مبهم است. به همین دلیل رویداد کراوات سیاه استرس بیشتری برای خانم‌ها به‌همراه می‌آورد. بااین‌حال بهتر است نگران نباشید؛ راهنمایی که در اینجا آورده‌ایم به‌خوبی به شما کمک می‌کند بهترین لباس را انتخاب کنید.

برای بسیاری از رویدادهای کراوات سیاه، مخصوصا آنهایی که کمتر رسمی هستند، لباس کوکتل با طرحی پیچیده می‌تواند انتخابی ایدئال باشد. اگر با لباس‌های تمام قد احساس ناراحتی می‌کنید، لباس کوکتل عالی است. فقط باید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. لباسی که ظریف و ساختارمند باشد و روی زانوها قرار گیرد، مناسب است. بهتر است رنگ مشکی یا سیر داشته باشد و ظاهرتان را با جواهرات و اکسسوری‌های پیچیده و کفش‌های پاشنه‌دار تکمیل کنید.

لباس مجلسی

پارچه این پیراهن باید سفید باشد و یقه‌آن برگشته (مانند یقه مردانه معمولی) باشد. معمولا یقه فراک یا بالدار را برای مراسم کراوات سیاه نامناسب می‌دانند.

رویدادهای کراوات سیاه مدرن راحت‌تر و ساده‌گیرتر از رویدادهای کراوات سیاه سنتی هستند ولی بازهم پیچیده‌تر از رویدادهای نیمه‌رسمی به حساب می‌آیند. بنابراین به‌راحتی می‌توانید بین لباس بلند و یک لباس کوکتل رسمی یکی را انتخاب کنید. شما می‌خواهید زیبا و مناسب به نظر برسید؛ اما نه خیلی رسمی مانند رویدادهای سنتی یا شرکت در مراسم اسکار. بنابراین یک لباس بلند با کفش‌های پاشنه‌بلند و جواهرات استیتمنت انتخاب خوبی برای موقعیت‌های کراوات سیاه با گزینه‌های اختیاری است.

نکات مهم برای درس کد کراوات سیاه

  • لباس شما بهتر است لباس رسمی، لباس بلند تا کف زمین یا لباس کوکتل رسمی باشد؛
  • طرح لباس باید زیبا و پارچه لباس باید باکیفیت و مجلل باشد؛
  • یک لباس زیبای همیشه‌مد را به‌جای ظاهر مدرن و امروزی انتخاب کنید؛
  • سیلوئت لباستان بهتر است ساده و کلاسیک باشد و از پیچیدگی پرهیز کنید؛
  • رنگ‌های تیره و پررنگ مانند مشکی برای مراسم کراوات سیاه بهترین هستند؛
  • لباس‌های این مراسم را باید با کفش‌های پاشنه‌بلند، جواهرات زیبا و اکسسوری‌های پیچیده تکمیل کنید.

جمع‌بندی

جلوی پیراهن می‌تواند پیلی‌دار یا پیکه (در بریتانیا به آن مارسلا می‌گویند) باشد.

کراوات سیاه یک کد لباس استاندارد است که به رویدادهای رسمی که شب برگزار می‌شود اختصاص دارد. کراوات مشکی برای مردان به تاکسیدو اشاره دارد؛ ولی برای زنان قوانین متعادل‌تری دارد و ممکن است به شیوه‌های مختلف تفسیر شود.

درس کد کراوات سیاه برای مردان

شلوار باید از جنس پارچه کت باشد و یک نوار در پهلوهای آن از جنس پارچه ساتن یا ابریشم دوخته شود تا با برگردان یقه مطابقت پیدا کند.

برای کت دودکمه که در وسط جلو بسته می‌شود، یک عدد دکمه سنتی است ولی می‌تواند دو دکمه هم باشد. جیب‌ها باید از نوع دوفیلتابی و بدون نقاب باشند.

۲. شلوار تاکسیدو

درس کد کراوات سیاه بعد از کراوات سفید رسمی‌ترین کد لباس است. بنابراین لباس‌پوشیدن در چنین رویدادی کمی پیچیده است. به‌طورکلی لباس‌های کوکتل و کاملا بلند که ظاهری ساده و زنانه و رنگی زیبا مثل مشکی داشته باشد مناسب است.

لباس کوکتل

کت رسمی مهمانی (dinner jacket) در بریتانیا معادل تاکسیدو در آمریکای شمالی است. رنگ آن مشکی است و عموما از جنس پارچه پشمی خواهد بود. اگر سرمه‌ای بسیار تیره هم بپوشید به همان اندازه درست است. در روزهای گرم هم گفتیم می‌توانید رنگ آن را سفید انتخاب کنید.

شلوار باید مشکی باشد و همه استانداردهای شلوار مناسب مراسم کراوات سیاه را داشته باشد.

۳. پوشش کمر

برای مردان شامل تاکسیدوی سنتی و متعلقات آن می‌شود؛ یعنی یک کت رسمی مشکی با شلوار آن، یک جلیقه رسمی مشکی یا کمربند مشکی که هردو اختیاری هستند، یک پیراهن رسمی سفید، یک پاپیون یا کراوات مشکی، جوراب بلند مشکی و کفش‌های مشکی رسمی. در آب‌وهوای گرم، می‌توان یک کت رسمی سفید را جایگزین کت مشکی کرد و ترجیحا یک کمربند بهتر است قسمت کمر را پوشش دهد.

اگر بخواهیم کامل‌تر کد لباس کراوات سیاه را بررسی کنیم:

۱. کت رسمی مهمانی

پوشت می‌تواند ابریشمی یا کتان باشد و رنگ آن اختیاری است. سایر جزئیات فرقی ندارند.

درس کد کراوات سیاه برای خانم‌ها

معمولا کت بلند چسترفیلد باید بپوشید اما هر کت یا پالتوی تیره دیگری مناسب است. بارانی یا کت‌های ترنچ به‌هیچ‌وجه مناسب نیستند.

لباس کراوات سیاه برای مردان در هوای گرم

۱. کت

کفش‌ها باید مشکی باشند؛ محبوب‌ترین مدل آن آکسفورد صیقلی چرمی است و سنتی‌ترین آن کفش چرمی صیقلی است. جوراب باید مشکی از ابریشم یا سایر پارچه‌های ظریف باشد و حتما تا بالای ساق پا بلند باشد.

۷. اکسسوری‌ها

به‌جای کمربند بهتر است از ساسبند استفاده شود.

کمربند سیاه مناسب‌تر است. جلیقه زیاد با کت‌های سبک تابستانی مطابقت ندارد.

۴. پیراهن، پوشش گردن، کفش

کت عاجی در اولویت است؛ اما سفید هم قابل‌قبول است. یقه آن باید برگردان داشته باشد و تمام جزئیات دیگر باید مطابق با کت کلاسیک باشد.

۲. شلوار

اگر دعوت‌نامه عروسی دریافت کرده‌اید که می‌دانید نوعی رویداد کراوات سیاه (رسمی) به حساب می‌آید، به‌جای پوشیدن یک لباس مجلسی کاملا بلند، لباس مجلسی رسمی که بلندی آن تا زانو باشد بپوشید. مراقب باشید که رنگ مناسبی انتخاب کنید. برای مثال رنگ‌های تند و پررنگ مانند قرمز یا سرمه‌ای با طرح گل کاملا مناسب است.

لباس رسمی سیاه‌سفید

لبه شلوارها نباید برگردان داشته باشد.

۳. پوشش کمر با جلیقه یا کمربند

سرآستین‌های آن باید فرانسوی (دوبل) باشند.

۵. پوشش گردن

گل‌میخ‌ها، دکمه‌های سردست باید مشکی، طلایی یا مرواریدی باشند. ساسبندها بهتر است از ابریشم مشکی یا سفید انتخاب شوند و دستمال ابریشمی یا کتانی سفید به‌عنوان پوشت به کار رود. گل‌یقه اختیاری است و معمولا سنتی‌ترین نوع آن میخک سفید یا قرمز است.

۸. لباس روی کت‌وشلوار

مدل این کت می‌تواند دودکمه یا چهاردکمه باشد و برگردان یقه آن، می‌تواند به‌شکل نوک‌تیز یا یقه شال باشد. امروزه مدل‌های شکاف‌دار برگردان یقه هم مرسوم هستند؛ اما ازنظر سنتی پذیرفته نیست. جنس پارچه برگردان یقه می‌تواند ساتن یا ابریشم باشد و رسمی‌تر است که روی آن جادکمه ندوخته باشند.

عموما با کت‌های چهاردکمه جلیقه یا پوشش کمر لازم نیست؛ زیرا کت‌های چهاردکمه باید حتما بسته بمانند.

۴. پیراهن تاکسیدو

لباس‌هایی که در رویدادهای کراوات سیاه می‌پوشید، بهترین و شیک‌ترین ظاهر را برای شما به ارمغان می‌آورند. لباس‌های مجلسی تمام‌قد با رنگ‌های تیره و پارچه‌های مجلل برای این رویدادها مناسب هستند. کیفیت دوخت لباس باید عالی باشد. لباس‌هایی که برای رویدادهای کراوات سیاه می‌پوشید، نباید ارزان‌قیمت یا ترندهای روز باشند. سیلوئت‌ها و سبک‌های کلاسیک که از مد نمی‌روند در اولویت قرار دارند.

لباس مناسب برای عروسی کراوات سیاه

همه استانداردهای پیراهن، کفش و پوشش گردن که مناسب برای کراوات سیاه باشد، در اینجا هم صادق است.

۵. اکسسوری