راه هایی برای افزایش کیفیت زندگی

پشت خط‌قرمزهای خود در اجتماع حاضر شوید

نه گفتن مهارتی است که می‌تواند کیفیت زندگی شما را تقویت کند. اگر از کسانی که کتاب‌خوان حرفه‌ای هستند تقاضای معرفی کتاب افزایش کیفیت زندگی را داشته باشید، بی شک یکی از این کتاب‌ها مهارت نه گفتن است. اگر ترجیح می‌دهید سینما بروید نه به مهمانی که به آن دعوت شده‌اید، فقط بگویید نه! به همین سادگی. با خودتان صادق باشید و از انرژی اجتماعی خود برای افرادی که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهید استفاده کنید.

ورزش، جریان خون را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود احساس کنید انرژی بیشتری دارید. اگر بتوانید ورزش و مراقبه را در زندگی روزمره خود بگنجانید، بی شک احساس بهتری در ذهن و بدن خود احساس خواهید کرد.  اگر شغل شما بی‌تحرک است، باید ورزش را بیشتر در اولویت قرار دهید. چیزی به‌سادگی پیاده‌روی صبحگاهی می‌تواند در سلامت و وضعیت ذهنی شما تفاوت ایجاد کند. یک مدیتیشن هدایت شده انجام دهید یا فقط ۱۰ دقیقه بنشینید و به صداهای اطراف خود گوش دهید و افکار خود را پایش کنید. مدیتیشن راهی عالی برای کاهش استرس و نگرانی‌های شماست که به‌ناچار کیفیت زندگی شما را افزایش می‌دهد.

از گذشته تا امروز انسان‌ها به دنبال راه‌هایی برای گذراندن اوقات فراغت خود بوده‌اند. بازی، ورزش، مطالعه، طبیعت‌گردی، خوردن، دیدن فیلم، تئاتر و … کلی‌ترین عناوینی هستند که برای سرگرمی می‌توان بیان کرد. صادقانه از خود بپرسید آیا سرگرمی وجود دارد که دوستش دارید اما احساس می‌کنید هرگز برای آن‌وقت ندارید؟  پاسخ این سؤال دقیقاً همان چیزی است که باعث ارتقا کیفیت زندگی شما می‌شود. پس همین‌ الان برای آن برنامه‌ریزی کنید و کار‌های مورد‌علاقه را در الویت بگذارید. اگر هنوز سرگرمی مطلوب خود را نیافته‌اید، به سرعت شروع به تجربه و بررسی کنید.

برای خندیدن با دوستان خود جمع شوید. یک فیلم خنده‌دار تماشا کنید یا به یک پادکست کمدی گوش دهید. بلیت یک شب استندآپ را رزرو کنید. دنبال هیچ‌چیز فوق‌العاده‌ای نباشید و از داشته‌های خود لذت ببرید. خندیدن و شکرگزاری می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

روزمرگی را کنار بگذارید و گاهی دور شوید

برای بعضی افراد حضور در اجتماع لذت‌بخش است و برای برخی شکنجه! اما برای هر دو دسته یک چیز مشخص است؛ حفظ مرز‌ها. سعی کنید تا جایی که می‌توانید زمان خود را با بهترین دوستان، خانواده  و کسانی که به شما حس مطلوبیت می‌دهند بگذرانید. فراموش نکنید برای اجتماعی بودن خود را تحت‌فشار نگذارید.

سرگرمی موردعلاقه خود را بیابید

اگر می‌توانید یک تعطیلات آخر هفته یا حتی یک سفر یک‌روزه را برنامه‌ریزی کنید. تغییر منظره می‌تواند رونق زیادی به همراه داشته باشد و کشف مکان‌های جدید یک محرک عالی برای ذهن است.

اگر فکر می‌کنید کیفیت زندگی شما نیاز به بهبود دارد، در اینجا چند نکته برای تحقق آن وجود دارد.

طبیعت‌گردی بر هر درد بی‌درمان دواست!

خواب، کلید حل مشکلات

پرخوری یا تحمیل گرسنگی، مسئله این است!

راهکارهایی برای افزایش کیفیت زندگی

غیرقابل‌پیش‌بینی باشید و در لحظه زندگی کنید

ورزش و مراقبه، راز آرامش

استراحت خوب یکی از مهم‌ترین مسائل برای داشتن کیفیت خوب زندگی است. کیفیت خواب، اثر مستقیمی بر سلامت جسمی و روحی دارد. یکی از فاکتور‌های افراد دارای زندگی باکیفیت، فعال و پرانرژی بودن است. برای داشتن خلقی باز و شاداب، به کیفیت خواب خود اهمیت دهید. زیرا هورمون‌های مرتبط با خلق‌وخو و تعادل رفتار، با خواب تنظیم می‌شوند؛ بنابراین کمبود خواب می‌تواند منجر به نوسانات خلقی یا تحریک‌پذیری شود.

برای این سؤال جواب دقیقی وجود ندارد. زیرا هرکس به نسبت زندگی و شرایط خود تأثیر بهبود کیفیت زندگی را احساس می‌کند. به‌طورکلی، داشتن کیفیت زندگی خوب یعنی اینکه بتوان از دنیای اطراف لذت برد. داشتن پول کافی برای حمایت از سبک زندگی (هرچقدر هم که سبک زندگی فروتنانه باشد)، گذاشتن زمان برای لذت بردن از محیط اطراف و حضور در جمع افرادی که دوستشان داریم، تاثیر بالایی در افزایش کیفیت زندگی دارد. به‌طورکلی احساس کیفیت بالای زندگی یعنی لذت بردن از زندگی روزمره، بدون نگرانی در مورد گذشته یا آینده. کیفیت فکر، کیفیت زندگی را تعیین می‌کند.

خودتان باشید

از خودسانسوری دست بردارید. شما هرگز واقعاً خوشحال یا آسوده نخواهید بود؛ مگر اینکه با خودتان صادق باشید، بدون اینکه نگران نظرات دیگران باشید. به ندای قلب خود گوش دهید. اگر چیزی برای شما مناسب نیست، آن را انجام ندهید. در مقابل فشار اجتماع تسلیم نشوید.

از اعتیاد دوری کنید

آب کافی و نور خورشید را دست‌کم نگیرید

نگرانی در مورد چیزهایی که درگذشته اتفاق افتاده و یا اوضاع در آینده، هیچ سودی ندارد.  در لحظه حضور داشته باشید. زندگی را با تمام حواس خود زندگی کنید و از آنچه تجربه می‌کنید لذت ببرید. شما هرگز نمی‌توانید یک روز را دوباره زندگی کنید، بنابراین روی اینجا و اکنون تمرکز کنید. همواره یکسان نباشید و گاهی ساختارشکنی کنید. عدم رعایت صددرصدی قانون‌ها می‌تواند هیجان زندگی را به شما بازگرداند.

رسانه‌های اجتماعی و به‌روز بودن لحظه‌ای وحشتناک است؛ بنابراین صرف زمان کمتر در این پلتفرم‌ها می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، الکل، دخانیات و یک دوست، اصولاً فرقی باهم ندارد. پس سعی کنید از اعتیاد به هر چیزی بپرهیزید تا از افت کیفیت زندگی به‌دور باشید.


منبع: https://www.banimode.com/blog/increase-the-quality-of-life/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=increase-the-quality-of-life

کیفیت زندگی یک مفهوم نسبی است. داشتن کیفیت خوب زندگی برای هر فرد متفاوت به نظر می‌رسد. زیرا همه ما اولویت‌های یکسانی نداریم و خواسته‌های متفاوتی از زندگی داریم. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً به دنبال راه‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی خود هستید و لازم است بدانید راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد.

کیفیت زندگی دقیقاً به چه معناست؟

ما زمان زیادی را در خانه‌مان می‌گذرانیم. هماهنگ کردن ساختار و روحیه در چینش فضای خانه، تاحدامکان می‌تواند تفاوت بزرگی در کیفیت زندگی ما ایجاد کند. لازم نیست سخت یا گران باشد. همین که خلاقانه باشد کافی است. وسایل خود را سازماندهی کنید و وسایل غیرضروری را بفروشید و یا اهدا کنید.

بخندید و قدر داشته‌های خود را بدانید

مصرف آب کافی باعث سلامت بدن می‌شود و برای داشتن حس شادابی، تأمین آب کافی بدن را دست‌کم نگیرید. بدن ما به ویتامین D نیاز دارد و بهترین منبع آن نور مستقیم خورشید است؛ بنابراین مطمئن شوید که هر روز مدتی را بیرون از خانه سپری می‌کنید، حتی اگر هوا ابری باشد.