رنگ شتری را چطور ست کنیم؟

۴. ترکیب شتری با رنگ‌های خنثا

ترکیب شتری با سایه‌های خودش

اگر علاقمند به ساخت استایل با رنگ‌های سرد هستید، حتما رنگ شتری سرد را با رنگ‌های طیف سرد مانند آبی و سبز ترکیب کنید. این رنگ‌ها در کنار هم، ظاهری شیک و ماندگار در استایل شما به وجود خواهند آورد.

ست کردن رنگ شتری با رنگ‌های خنثا

رنگ شتری برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در زبان انگلیسی به‌عنوان رنگی منحصربه‌فرد تعیین شد. این رنگ از نظر دسته‌بندی خانواده رنگ‌ها، در خانواده رنگ زرد قرار می‌گیرد که طیف آن، به رنگ قهوه‌ای و نارنجی هم می‌رسد. کد هگزادسیمال رنگ شتری با #C19A6B مشخص می‌شود. اگر بخواهیم رنگ شتری را در صنعت مد و استفاده روزمره در لباس، پوشاک و دکوراسیون بیشتر توصیف کنیم، طبق سیستم تعیین رنگ ISCC-NBS، شتری به‌ رنگ زرد مایل به قهوه‌ای روشن تعریف شده است. مقادیر سه رنگ اصلی یعنی قرمز، سبز و آبی در رنگ شتری به ترتیب ۴۳درصد قرمز، ۳۴درصد سبز و ۲۴درصد آبی است. اگرچه این رنگ بخشی از خانواده رنگ بژ نیز هست، در مقایسه با رنگ بژ معمولی شنی‌تر است.

رنگ شتری در ترکیب با کدام رنگ‌ها زیباتر است؟

ترکیب شتری با زرد کمی چالش‌برانگیز است. دلیلش این است که شتری از خانواده زرد است و بیشترین شباهت را به آن دارد. می‌توانید سایه این دو رنگ را کمی تیره و روشن انتخاب کنید که یکدیگر را محو نکنند. اگر کمی کنتراست نیاز دارید، یک رنگ سرد‌تر را با آنها ترکیب کنید که رنگ‌ها متعادل شوند.

ست کردن رنگ شتری و آبی؛ تقابل دو رنگ سرد و گرم

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با زرد

۱. جواهرات طلایی در ترکیب با رنگ‌های گرم به‌خوبی ست می‌شوند.

ست کردن رنگ شتری - مونوکروم

در طراحی دکوراسیون با رنگ شتری مفاهیم متفاوتی وجود دارد. برای مثال اگر قصد طراحی یک فضای سنتی داشته باشید، بهتر است از طیف‌های تیره‌تر شتری استفاده کنید؛ اما اگر به طراحی دکوراسیون مدرن علاقمند هستید، باید رنگ‌های طیف روشن شتری را به کار ببرید. رنگ‌های روشن‌تر فضای مدرن‌تری را به‌وجود می‌آورند.

ست کردن رنگ شتری با سایر اجزای اتاق نشیمن

ست کردن رنگ شتری - قرمز

ست کردن رنگ شتری - تاریخچه رنگ

طوسی، خاکستری، مشکی و سفید جزو رنگ‌های خنثا هستند که در ترکیب با رنگ شتری استایلی رسمی‌تر نسبت به ترکیب آن با سایر رنگ‌ها به شما می‌بخشند. با اینکه ترکیب شتری با این رنگ‌ها ممکن است از میزان رسمی‌بودن آنها بکاهد، در حالت کلی باز هم استایل اصیل و کلاسیک دارید که برای یک‌سری از محیط‌های تقریبا رسمی مناسب است.

اگر اتاق نشیمن شما پنجره دارد سعی کنید اطراف آن را با چند گلدان رنگارنگ و مینیمال تزئین کنید. برای اینکه از رنگ‌های گرم هم استفاده کنید، انتخاب یک تابلوی نقاشی با رنگ‌های پاییزی برای نصب روی دیوار سفید هارمونی فوق‌العاده‌ای را در فضای اتاق به وجود خواهد آورد. با رعایت نکات مذکور، اتاق نشیمن جذاب با فضایی دلنشین خواهید داشت که در نگاه اول حس آرامش را در شما و مهمانانتان ایجاد می‌کند. فراموش نکنید بازی با رنگ‌ها از نظر روان‌شناسی، در افزایش سطح بهداشت روانی شما تأثیر بسزایی دارند.یگر بی تفاوت عبور نکنید و به قول خودمان آنها را دریابید.

سخن آخر

رنگ شتری گرم با رنگ نارنجی هم جذاب است. برای مثال، یک بافتنی نارنجی با یک پالتوی شتری روی آن، ترکیبی جذاب و شیک ایجاد می‌کند. ازآنجاکه این نارنجی بسیار تند است، پالتوی روی آن اورسایز در نظر گرفته شده است تا آن را تکمیل کند نه اینکه به‌خاطر چشمگیر بودن نارنجی محو شود.

ست کردن رنگ شتری و زرد؛ ترکیب دو رنگ از یک خانواده

اگر لباسی شتری‌رنگ دارید که می‌خواهید بدانید دقیقا به کدام طیف نزدیک‌تر است، آن را در مقابل نور طبیعی نگه دارید. برای مثال، در مقابل پنجره بایستید و به آن نگاه کنید. ببینید تناژ آن به سمت بنفش و آبی متمایل است یا قرمز و زرد. در حالت اول طیف رنگ شتری لباس شما سرد است و در حالت دوم گرم.

این ترکیب نمادی از رنگ‌های طبیعت در فصل پاییز است.  از‌این‌رو رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد در ترکیب با شتری برای ساخت استایل در فصول سرد ایده خلاقانه‌ای است و حال‌و‌هوای پاییزی به استایل شما می‌بخشد. نارنجی، زرد و قرمز رنگ‌های طیف گرم هستند که با رنگ شتری گرم ترکیب جذابی ایجاد می‌کنند.

ترکیب شتری با رنگ‌های سرد

ترکیب شتری و مشکی برای ساخت یک استایل کلاسیک عالی است. مشکی رنگی خنثا است و می‌تواند استایلی شیک برایتان ایجاد کند. برای مثال، می‌توانید بلوز و شلوار مشکی بپوشید و آن را با کت، بارانی یا پالتو شتری رنگ تکمیل کنید. اگر شاغل هستید و محیط کاری‌تان اداری است، حتما ترکیب این دو رنگ را امتحان کنید.

شتری و سفید؛ ترکیبی روشن و شیک

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با آبی

ست کردن رنگ شتری - ترکیب سرد

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با مشکی

ابتدایی‌ترین اقدام، انتخاب رنگ مناسب برای دیوار اتاق است. برای اینکه یک اتاق نشیمن دلباز با ترکیب رنگ اصولی طراحی کنید، بهتر است رنگ دیوار سالن روشن باشد. برای مثال، سفید یک انتخاب عالی است و می‌تواند بین رنگ شتری و دیگر رنگ‌ها، به‌عنوان پس‌زمینه عمل کرده و کنتراست ایجاد کند.

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با سایر رنگ‌ها

در ادامه به‌شکل مفصل درباره آن توضیح خواهیم داد؛ اما قبل از آن بیایید ببینیم چطور باید طیف رنگ شتری لباس خود را تعیین کنیم.

ترکیب رنگ شتری با رنگ سفید که آن‌هم رنگی خنثا است، استایلی روشن و تمیز به شما می‌بخشد. با این استایل اولین حسی که در فرد ایجاد می‌کنید، تلفیقی از تمیزی و آرامش است. در ترکیب رنگ خالص و زیبای سفید با رنگ شتری آزادی عمل دارید و به هر نسبت می‌توانید آن دو را ست کنید.

ست کردن رنگ شتری با جواهرات و زیورآلات 

زمانی که نوبت به دکوراتیو کردن اتاق نشیمن می‌رسد، در نظر داشته باشید که رعایت اصل تعادل بسیار مهم است. در انتخاب رنگ کفپوش یا پارکت سالن، بهتر است به رنگ مبل‌های خود هم توجه داشته باشید. ترکیب دو زمینه تیره چندان جالب نیست. برای مثال، ترکیب پارکت‌های قهوه‌ای تیره و مبل‌های شتری رنگ تیره، واقعا جریان انرژی رنگ‌ها را در فضا متوقف می‌کند. بهتر است این کار را نکنید و به طیف تیره و روشن توجه داشته باشید. رنگ فرش هم بهتر است حد وسط مبل و پارکت سالن باشد.

یک محقق در ارتباط با شتر‌هایی که درشهر‌ها و مناطق مختلف کشور اتیوپی زندگی می‌کنند، تحقیقی انجام داده است که باهم آن را بررسی می‌کنیم. این تحقیق تفاوت رنگ‌ پشم شتر‌ها را در محیط‌های مختلف بررسی می‌کند. برای مثال:

  • شتر‌هایی که در شهر جاجیگا زندگی می‌کنند رنگ مویشان به قهوه‌ای نزدیک است.
  • شتر‌های شهر هور به‌ رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز و همچنین رنگ زرد متمایل به سفید هستند.
  • رنگ موی شتر‌ها در شهر گلب قهوه‌ای و قرمز است.
  • شتر‌های شهر آمیبارا رنگ موی قهوه‌ای متمایل به خاکستری دارند.
  • شتر‌ها در شهر میل به رنگ قرمز و قهوه‌ای بوده، شتر‌های لیبن به‌رنگ قهوه‌ای، قرمز، سیاه و سفید هستند و در نهایت شتر‌های منطقه شینیل به رنگ خاکستری و قهوه‌ای هستند.

مشخصات رنگ شتری

ست کردن رنگ شتری - طیف رنگ شتری از کجا آمده است

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با رنگهای خنثی

اینکه شتری در ترکیب با کدام رنگ‌ها زیباتر است، باید بگوییم تقریبا با تمامی رنگ‌ها ترکیبی عالی ایجاد می‌کند. بااین‌حال، بهتر است طیف‌های سرد و خنک شتری را با رنگ‌های خنک و طیف‌های گرم را هم با رنگ‌های گرم ست کنیم. البته اگر به‌دنبال کنتراست در استایل خود هستید، برعکس این قاعده عمل کنید؛ یعنی شتری گرم را با رنگ‌های سرد و شتری سرد را با رنگ‌های گرم ترکیب کنید.

همچنین یک دست مبل راحتی کاراملی رنگ با پارکت‌های شتری مایل به قهوه‌ای تیره ترکیب بسیار آرامش بخشی را در سالن پذیرایی شما به‌وجود خواهد آورد.

ست کردن رنگ شتری - در طراحی دکوراسیون

دسته‌بندی‌های فوق کلی بودند و طیف وسیعی از رنگ‌های هم‌خانواده را شامل می‌شدند. حالا بیایید یک‌سری از رنگ‌های مهم را در ترکیب با رنگ شتری دقیق‌تر بررسی کنیم.

ست کردن رنگ شتری و قرمز؛ ترکیبی متعادل و جذاب

رنگ آبی سرد است و سردی آن بسیار بیشتر از رنگ شتری است؛ حتی اگر شتری به طیف سرد نزدیک‌تر باشد. بنابراین برای ست کردن رنگ شتری با آبی، بهتر است آنها را تقریبا یکنواخت توزیع کنید. برای مثال، در تصویر می‌بینید بلوز و شلوار هر دو آبی هستند که با پالتوی بلند شتری ترکیب خوبی ایجاد کرده است.

ست کردن رنگ شتری و صورتی؛ برای ایجاد کنتراست

۱. ترکیب شتری با سایه‌های خودش

ست کردن رنگ شتری - سفید

ست کردن رنگ شتری - نارنجی

اگر طرفدار استایل مونوکروم هستید، سایه‌های شتری با هم می‌توانند این ترکیب را برایتان ایجاد کنند. نکته جذاب آن این است که با تغییر در تیرگی و روشنی سایه‌های شتری، می‌توانید در عین حفظ حالت مونوکروم، به استایلتان تنوع چشمگیری بدهید. برای مثال، اگر تیره‌ترین سایه شتری را با روشن‌ترین سایه آن ترکیب کنید، استایل مونوکرومی خواهید داشت که دارای سایه‌روشن جذابی است. یکی از ویژگی‌های رنگ شتری، بدون جنسیت بودن آن است. بنابراین این استایل می‌تواند از نوع بدون جنسیت هم باشد.

ترکیب شتری با رنگ‌های گرم

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با صورتی

رنگ شتری یکی از رنگ‌های زیبا و پرطرفدار است که  طیف‌های آن با رنگ‌ پشم شتر‌ها تعریف می‌شود و  نسبت به گونه، نژاد، محیط و آب و هوایی که حیوان در آن رشد می‌کند، می‌تواند متفاوت باشد. همچنین این رنگ در صنعت مد و دکوراسیون بسیار محبوب است؛ از‌این‌رو در این مطلب می‌خواهیم درباره رنگ شتری و چگونگی ست کردن آن با رنگ‌های دیگر صحبت کنیم.

طیف رنگ شتری از کجا آمده است؟

۳. می‌توانید برای ایجاد کنتراست، هر دو حالت بالا را برعکس ست کنید. یعنی با رنگ شتری گرم، جواهرات سفید و با رنگ شتری سرد، از جواهرات زرد مانند طلا استفاده کنید.

ست کردن رنگ شتری در طراحی دکوراسیون

۲. جواهرات سفید در ترکیب رنگ‌های سرد به‌خوبی ست می‌شوند.

۲. ترکیب شتری با رنگ‌های گرم

ست کردن رنگ شتری - دکوراسیون

اگر رنگ شتری را از نوع گرم در نظر بگیرید، در ترکیب با قرمز که آن هم گرم است، خروجی خارق‌العاده‌ای دارد. این ترکیب برای فصول سرد مناسب‌تر است، به این دلیل که به شما گرما می‌بخشد. درباره انتخاب رنگ در هر بخش از لباس، بهتر است توزیع رنگ‌ها را یکنواخت در نظر بگیرید تا ترکیبی متعادل داشته باشید. برای مثال، طبق تصویر، یک بلوز قرمز که روی آن پالتوی شتری پوشیده باشید، متعادل‌تر است تا اینکه یک پالتوی شتری را با یک کیف کوچک قرمز ست کنید. رنگ شتری در حالت دوم کاملا به رنگ قرمز کیف غالب خواهد بود.

ست کردن رنگ شتری و نارنجی؛ ترکیبی گرم و چشمگیر

رنگ شتری و روش‌های ست کردن آن با دیگر رنگ‌ها را در لباس و طراحی دکوراسیون سعی کردیم به‌طور کامل توضیح دهیم. این رنگ و ترکیب‌های گرم آن می‌تواند در تمامی فصل‌ها یاد‌آور پاییز هزار رنگ باشند و به شما آرامش بدهند. آیا شما رنگ شتری و سایه‌های آن را دوست دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


منبع: https://manomode.com/23747/how-to-wear-the-colour-camel/

برای ست کردن رنگ شتری با صورتی، می‌توانید از طیف‌های روشن و تیره هر دو رنگ برای ساخت استایل استفاده کنید. نکته مهم این است که کنتراست این دو رنگ زیاد است؛ بنابراین بهتر است رنگ صورتی را بر شتری غالب نکنید.

شتری و مشکی؛ یکی از جذاب‌ترین ترکیب‌های رنگ

کوسن‌ها و بالش‌های مبل‌هایتان را می‌توانید از رنگ‌های سرد و گرم انتخاب کنید؛ اما سعی کنید هر دو طیف را با هم ترکیب نکنید. اجازه بدهید رنگ‌ها همدیگر را کامل کنند.

ست کردن رنگ شتری - در ترکیب با جواهرات

۳. ترکیب شتری با رنگ‌های سرد

ست کردن رنگ شتری از طیف‌های مختلف با اکسسوری‌ها، چند اصل مهم دارد که استایل شما را زیبا‌تر خواهد کرد. البته این قوانین سفت‌وسخت نیستند:

شترها در طول قرن‌ها برای زنده‌ماندن در محیط‌های ناملایم بیابانی تکامل یافته‌اند و رنگ پشم منحصربه‌فرد آنها به‌عنوان یک عنصر سازگاری توجه برانگیز در محیط اطرافشان عمل می‌کند. این رنگ پشم به آن‌ها کمک می‌کند با رنگ مناظر بیابانی یکی شده و استتار کنند تا در برابر حمله شکار‌چیان در امان بمانند. همانطور که گفتیم رنگ موی شتر‌ها متغیر است و این تغییر به عوامل مختلفی مانند گونه، ژنتیک، محیط زندگی و سن شتر‌ها بستگی دارد. برای مثال شتر‌های باختری و شتر‌های بومی در آسیای مرکزی در مقایسه با گونه‌های یکسان خود که بیابان‌های شمال آفریقا زندگی می‌کنند، رنگ پشم تیره‌تری دارند و همین موضوع موجب ایجاد طیف تیره و روشن در رنگ شتری شده است.

وقتی تشخیص دادید رنگ شتری لباس شما در کدام طیف قرار دارد، حالا می‌توانید چهار ترکیب زیر را امتحان کنید: