شفافیت در فشن 2023 با پارچه‌های شفاف 

درفصل‌های گذشته شاهد تغییر در روند مداز مدل‌های پر زرق و برق با اکتان بالا به فضایی با رویکرد کمرنگ‌تر و محافظه‌کارانه‌تر که برهنگی را با شیوه‌های ظریف و شیک نمایان می‌ساخت همراه بودیم. در این دوره‌ پس از مشاهده‌ی علاقه مشتریان برای استفاده از پارچه‌های بدن نما با ادامه روند تاپ‌های شفاف در مقایسه با فصل قبل طراحی و تولید این نوع پارچه افزایش یافته‌است.

در دهه‌ی ۶۰ میلادی ایوسن‌لوران طراح مد فرانسوی لباس‌هایی با پارچه‌های شفاف طراحی کرد. در دهه‌ی ۸۰ میلادی روند مد پارچه‌های حریر دوباره الهام‌بخش بود و همه از تصور تصویراندام‌، ظاهر و سبک زندگی ورزشی خود آگاه‌تر شده و شروع به جستجوی راه‌های جدید برای نشان‌دادن بدن خود کردند.

پارچه حریر یا شییر به انواع ‌پارچه‌های شفاف نازک و ترنسپرنت گویند. این نوع پارچه برخلاف پارچه‌های مات بدن‌نما است. این نوع پارچه محافظت کمی در برابر سرما دارد که آن را به یک انتخاب بسیار محبوب برای لباس‌های تابستانی و لباس زیر‌زنانه و لباس مهمانی تبدیل کرده‌است. این نوع پارچه‌ها می‌توانند کاملاً طبیعی مانند ابریشم و پنبه و یا کاملا مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی و نایلون باشند.

در اواخر دهه‌ی ۹۰ تمرکز بر احساسات، ارزش‌ها و فردیت طراحان بود در این دوره از این نوع پارچه برای مصارف زینتی و کاربردی استفاده می‌شد. پارچه‌های شفاف در سال ۲۰۰۷ میلادی یک بار دیگر برروی فشن‌شو‌ها به نمایش درآمد. روند اصلی مد با عنوان پاپ شوگر یا “شادی محض” نمایشی از لباس‌های شفاف و جزئیات روی لباس‌ها و دامن‌ها بود. استایل افراد در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ با جزئیات ظریف و ریزه‌کاری‌های شفاف در فرش قرمز خودنمایی می‌کرد و این روند بارها در این زمان ادامه یافت تا دوباره به ترند امسال تبدیل شد.

تام فورد پارچه حریر ساده و گیپور

پارچه‌های شفاف و حریر ترند 2023

پارچه‌های شفاف در ترند امسال از پارچه‌های ارگانزا، حریر، تور، گیپور ودانتل به صورت ساده، چاپی و یا با سنگ دوزی‌های پرکار، زیبایی زنانه را به نمایش گذاشته است.

در میانه‌ی قرن نوزدهم میلادی لباس‌های قدیمی از قرن‌های قبل دوباره تولید شد که یکی از این‌ها بتسی (betsy) نامیده می‌شد که یقه‌ی ژولیده‌ای داشت و مشابه یقه‌ای بود که ملکه الیزابت در دهه‌ی ۱۵۰۰ میلادی می‌پوشید این لباس از پارچه توری یا ابریشمی و یا پنبه‌ای تولید می‌شد.

پارچه‌های شفاف از ترند های 2023 در لباس‌های اغوا‌کننده می‌تواند جلوه‌گر لذت‌گرایی پساکرونا در فصل گرم باشد. ریک اونز با رنگ‌های شاد و شفاف و اخیراً والنتینوبا پاشنه‌های شفاف به شیوه‌ای باشکوه به همراه رنگ‌های شاد صورتی و نارنجی طراحی‌های شفاف خود را ارائه دادند. نسی دو جاکارتا ‌با قطعات شفاف و الهام‌ گرفته از لباس زیر پر بازدید‌ترین مجموعه ووگ بهار و تابستان ۲۰۲۳ به نمایش گذاشت. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم به بررسی چیستی، انواع  پارچه‌های شفاف، پیشینه و ترند فصل آینده و نحوه‌ی استایل‌کردن آن  بپردازیم.

پارچه شناسی sheer یا حریر

در پایان قرن شانزدهم میلادی لباس‌ها از حالت معمولی به لباس‌های سبک‌ وزن و بلوزهایی با عنوان چمیز (chemise) که از پارچه‌های ترنسپرنت تولید شده بود، تبدیل شد.

چیمزchemise

پارچه‌های شفاف سبک‌ وزن هستند و به راحتی با پارچه‌های مات ترکیب جالب توجهی خلق می‌کنند و قابل اجرا برای ایده‌های متنوع و شیک هستند. از انواع پارچه‌های شفاف می‌توان به ابریشمی باتیست،ارگاندی، ارگانزا، ژورژت، گاز، شیفون، وال –ابریشم و…  اشاره کرد. این پارچه‌ها زیبا، زنانه و ظریف هستند و بر منحنی‌های زنانه و اغواگری تاکید دارند. شفافیت این نوع پارچه باعث می‌شود اندام به خوبی قابل مشاهده باشد که به صورت ساده یا نقش‌دار تولید می‌شوند. معمولاً برای حذف محل درز از روش درز دوزی فرانسوی و خود بافت‌ها استفاده می‌شود. پارچه‌های شفاف دارای وزن‌ها و درجات شفافیت متفاوت با توجه به الیاف تشکیل‌دهنده هستند به عنوان مثال:

  • پارچه‌ی ارگانزا از الیاف ابریشم، پلی‌استر، نایلون
  • پارچه‌ی ارگاندی از ترکیب الیاف نایلون و پنبه 
  • پارچه‌ی شیفون از ترکیب ابریشم و پلی‌استر  
  • پارچه‌ی ژوژت از ترکیب ابریشم و پلی‌استر
  • پارچه‌ی وال_ابریشم از ترکیب پنبه، کتان، ابریشم و پلی‌استر  
  • پارچه‌ی تور از ترکیب ابریشم پنبه ویسکوز و ریون تشکیل می‌شود.
پارچه ی سیلک ارگانزا

تاریخچه‌ی پارچه‌های بدن‌نما

پوشیدن پارچه‌های شفاف نشان‌دهنده اعتماد به نفس شماست. پس از پوشیدن آن غافل نشوید. شومیز، دامن، شلوار شفاف باپارچه‌های ابریشمی وارگانزا شما را شیک‌ترمی‌کند. زیبا‌ترین میکس و مچ این استایل، ترکیب قطعات مات و شفاف در کنار هم به کیفیت قطعه خاص و شفاف لباس شما تاکید ویژه می‌بخشد. حتی اگر اعتماد به‌ نفس پوشیدن پارچه‌های حریر برای قطعات اصلی لباس را ندارید، قطعات کوچکتر لباس خود را از پارچه‌های شفاف انتخاب کنید، مثل آستین، سرشانه، بخشی از دامن، نوارها، جوراب شلواری،تاپ زیر کت یا اضافه کردن چند لایه تور به دامن و حتی کفش‌های شما می‌تواند از پارچه‌های شفاف یا پاشنه‌ی شفاف باشد. برای مناسبت‌های رسمی از پارچه‌های حریر، گیپور و دانتلوو برای استایل کژوال پارچه‌های چاپی شفاف بهترین انتخاب است. شفافیت علاوه بر القای اعتماد به نفس در فصل گرم سال، حس خنکی وصف ناپذیری را برای شما رابه ارمغان می‌آورد.

ژیوانشی بهار 2023 پارچه‌ی بدن نما

منابع:


منبع: https://mag.sarak-co.com/fabric-transparent-fabric/

جوراب‌های ساق بلند برای قرن‌ها بخش جدایی‌ناپذیر مد بود، اما در دهه‌ی ۱۹۲۰ پوشیدن جوراب‌های ابریشمی شفاف آغاز شد. پس از آن در دهه‌ی ۵۰ میلادی پارچه‌های ابریشمی نازک جز پارچه‌های محبوبی بودند که در لباس‌های شب زنانه به چشم می‌خورد. این منسوجات به ‌لباس‌های شب جلوه ویژه می‌بخشید.  

مد در دهه‌ی ۸۰ به شدت تحت‌تأثیرسلبریتی‌ها و لباس‌های آنها بود یکی از اصلی‌ترین تاثیرگذاران مد، مدونا بود که اغلب لباس‌های توری یا توری مشبک می‌پوشید که باعث تغییر در سبک لباس‌های نوجوانان دهه هشتاد میلادی شد.

مدونا 1980 با لباس مشبک بدن نما

پارچه‌های شفاف برگ جدیدی از فشن فصل آینده باز کرده است، شفافیت در ترندهای کفش و صندل بهار و تابستان ۲۰۲۳ با کفش‌های توری تکمیل می‌شود. پاشنه بلند، پاشنه‌های مشبک، کفش‌های الهام گرفته از جوراب سر و صدای زیادی به‌پا‌ کرده‌است. این شفافیت در کفش‌های شفاف سیمون بالن، سیمونه، والنتینو، لوئوه و روچا مشاهده می‌شود. فلسفه‌ی شفافیت به کفش نیز سرایت کرده و در بهار امسال از صندل نمادین سیندرلا تا صندل‌های ژله‌ای شفاف هالیسون تاکید ویژه بر شفافیت دارد.

والنتینو بهار 2023 لباسی با پارچه‌ی تور

لباس‌های حریر یا لباس‌های بدن‌نما را چطور استایل کنیم؟

والنتینو لباس‌های بدن‌نما با رنگ‌های روشن را در این ترند ادامه داده و ما هم چنین شاهد افزایش تولید کفش‌هایی باپاشنه‌ی شفاف در طول هفته‌ی مد بودیم. مد شییر یا حریر در طراحی استودیو acne به عنوان لباس بالاتنه روی شلوار جین پوشیده شده است و با فرم ملایم ظریف نشان داده می‌شود که نشانگر این است که این ترند مورد استفاده در همه‌ی موقعیت‌ها بوده و با هر نوع پارچه‌ای قابل ست‌کردن است. لباس ماکسی پولک‌دار شفاف fe noel با سر آستین‌های پر زرق و برق راه دیگری برای استفاده از این ایده را ارائه می‌دهد.‌ سیمون روشا، کریستوفرکین، ریکاونز و مولیگودارد از طراحانی بودند که از پارچه‌ی شفاف برای فصل آینده استفاده کردند. پس از قرنطینه‌ی کرونا با شعار “همه چیز را خالی کن” افرادی مثل ریحانا و شر که بر روی فرش قرمز پیرو این روند بودند، راه به استایل خیابانی پیدا کرده و از لباس‌های مختلف مثل پیراهن‌های شفاف، دامن ماکسی و لباس زیر ویکتوریا بکهام رخ نموده است.

پارچه شفاف چاپی مولی گودارد بهار 2023

شفافیت در کفش‌های ترند 2023

پیشینه این پارچه به سه هزار سال پیش‌ از‌ میلاد مسیح در هند باز می‌گردد، که به عنوان لباس ساری به صورت لباس تزیینی همراه با گلدوزی با جزئیات فراوان پوشیده می‌شد. سال ۱۴۱ قبل از میلاد یونانیان سبکی از لباس را به نام کیتون‌ یونی ایجاد کردند که مخصوص ثروتمندان بود در آن زمان پارچه‌ی چیتون (chiton) از الیاف ظریف کتان بافته می‌شد و به قدری نازک بود که تقریباً شفاف می‌نمود. نازک بودن مواد چیتون به آن اندازه بود که از جهت مختلف قابل چین‌ خوردن بود. با توجه به چین‌خوردگی‌های متفاوت لباسی منحصر به فرد برای مردان و زنان را خلق می‌کرد.

پارچه ی چیتون یونان باستان