قیمت مینی چیلر 5 تا 12 تن تبرید اسمی-بتا تهویه

در بالای آن نیز چند فن برای دمیدن هوا از میان کویل ها نصب می شود. حمل و نقل مینی چیلرها بسیار آسانتر از چیلر مرکزی با ابعاد بزرگ است. شاید بتوان گفت تنها قطعه‌ای که در یک مینی چیلر وجود دارد ولی در چیلر مرکزی به صورت یکپارچه وجود ندارد، همین پمپ سیرکولاسیون می باشد.

مینی چیلر یک دستگاه چیلر نسبتاً کوچک برای سرمایش و گرمایش است که برای ظرفیت سرمایشی بین ۲ الی ۱۲ تن تبرید طراحی و تولید می‌شود. سیکل تبرید در مینی چیلرها معمولا از نوع تراکمی بخار بوده و عملکرد این دستگاه به طور کامل مشابه چیلرهای بزرگ می‌باشد.، به دلیل ابعاد کوچک و کاربرد در مصارف مسکونی به مینی چیلرها، چیلر خانگی یا آپارتمانی هم می‌گویند. مینی چیلرها از نظر نوع طراحی و نحوۀ عملکرد درست شبیه به چیلرهای بزرگ هستند. با این تفاوت که در مینی چیلرها دیگر نیازی به بخش برج خنک کننده نیست. این کمپرسورها استهلاک پایینی دارند و سروصدای کمتری را تولید می کنند. با توجه به قابلیت های زیادی که در مینی چیلرها موجود است، می توان از مینی چیلرها برای سرمایش محیط های ساختمانی، اداری، تجاری و نیمه صنعتی استفاده کرد.

  • شیر یا لوله مویرگی که داخل دستگاه قرار دارد مبرد را اندازه می‌گیرد.
  • با توجه به موجود بودن تمامی امکانات در مجموعه امکان ساخت فریم متناسب با فضای کاری به صورت آپشن می باشد.
  • در صورتی که در سیستم مینی چیلر سیال واسطه‌ی آب می‌باشد و چون آب دارای گرمای ویژه‌ی بالایی می‌باشد.
  • دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.

به دلیل وزن و حجم کمی که دارند، فضای زیادی را برای نصب به خودشان اختصاص نخواهند داد. مقدار ماده‌ي مبرد موجود در مدار آن نسبت به مولتي اسپليت‌ها کم‌تر است و ضمن کاهش قيمت، اثرات مخرب زيست محيطي کم‌تري دارد. استفاده از اواپراتور‌های مخزنی از جنس استیل ضد زنگ با جنس لوله‌ای استیل، مس یا آلومینیوم می‌باشد.

کمپرسور در مینی چیلرها جزء اولین قطعات هستند و هر مینی چیلر با توجه به ظرفیتی که دارد دارای 1 تا 2 کمپرسور شرکت مهندسی بتا تهویه است. مینی چیلرها برای هر واحد به طور مستقل و جداگانه استفاده می شود، بنابراین نسبت به چیلر مرکزی هزینه ی بالاتری دارند. به طور کلی میزان برق مصرفی در دستگاه همچنین تاثیر آن‌ها در قیمت مینی چیلر، به تمام مصرف کننده‌های الکتریکی آن مربوط می شود. داکت اسپلیت، محدودیت‌های زیادی در لوله‌کشی در طول و ارتفاع دارد، در صورتی که در مینی چیلر، چون سیال واسطه‌ی انتقال حرارت آب می‌باشد، محدودیتی در اجرای لوله کشی نداریم. این توضیحات ساده از طریقه‌ی عملکرد کلیه‌ی دستگاه‌های تراکمی صحبت می‌کند و منحصر به دستگاه مینی چیلر نمی‌باشد. البته در ادامه در مورد کارکرد خود دستگاه مینی چیلر صحبت می‌کنیم.

قیمت مینی چیلر 5 تا 12 تن تبرید اسمی-بتا تهویه

پمپ و منبع انبساط و کمپرسور و سایر قطعات در یک پک کامل قرار دارد و به صورت یک پارچه روی بام یا تراس نصب می شود. همچنین استفاده از Speed controller برای کنترل فن کندانسور تأثیر بسزایی در مصرف برق فن‌ها دارد. با توجه به فشار کاری هر مبرد نوع کمپرسور، روغن، ابعاد کندانسور و اواپراتور آن متفاوت می‌باشد. کندانسور هواخنک از کویل مسی با فین های آلومینیومی ساخته شده و از فن برای خنک کردن هوا استفاده می کنند. بعضي ميني چيلرها كه گرمايشي نيز مي باشند (دارای Heat pump) مي توانند آب گرم مورد نياز فن كويل‌ها در زمستان را نيز فراهم نمايند.

مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت

در پروژه هایی که بار برودتی پایین است و امکان تامین برق / گاز مورد نیاز وجود دارد می توان از مینی چیلر ها جهت سیستم تهویه مطبوع استفاده کرد. در برخی از موارد در مواقعی که سیستم مستقل بر سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی ترجیح داده می شود نیز از این دستگاه استفاده می کنند. با توجه به هزینه ی اولیه ی بالای خرید دستگاه، بازار هدف این سیستم پروژه های پریمیوم و فوق العاده گران قیمت است.

البته اگر مینی چیلر در زمستان نیاز نباشد آب آن به طور کامل خالی می شود و مشکل یخ زدگی به وجود نمی آید. از مزایای دیگر آن این است که اجرای این سیستم نسبت به اجرای سیستم هایی مثل اسپلیت (کولر گازی) یا داکت اسپلیت بسیار ارزان تر است. چونکه در اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها از چند ده متر لوله مسی به طور رفت و برگشت بین یونیت های خارج و داخل ساختمان استفاده می شود که خب طبیعتا قیمت بالای مس بر بالا بودن هزینه اجزای این سیستم اثر چشم گیری می گذارد. ولی در مینی چیلر و فن کویل ها فقط از لوله کشی بسیار ساده و کم هزینه آب استفاده می شود.

بنابرین از برجسته ترین مزایایی که این سیستم در مقایسه با برخی از سیستم های دیگر دارد، قابل کنترل بودن آن است. سپس گاز متراکم شده با فشار و درجه حرارت بالا وارد کندانسور می شود؛ با آب یا هوا سرد می شود و به صورت مایع در می آید. این سیال مبرد با عبور از شير انبساط که فشار سیال را می شکند؛ دمای خود را از دست می دهد تا پس از ورود به سیم پیچ اواپراتور؛ آب گرم درون اواپراتور را جذب کند. به دلیل فشار کمتر اواپراتور نسبت به کندانسور، مایع مبرد بخار می شود. گرمای مورد نیاز برای تبخیر توسط آبی تامین می شود که در سیستم تهویه هوا در داخل اواپراتور در حال گردش است.

نظرتان را ثبت نمایید. لغو پاسخ