مد پایدار چیست ؟ – بانی مگ

برندهای مد پایدار

روستاییان غربی در دهه ۶۰ میلادی دو دست لباس برای تعطیلات و برای زندگی روزمره خود می‌دوختند. جنس لباس آن‌ها معمولاً از پشم و کتان بود و خانم‌های روستایی با استفاده از دستگاه‌های بافندگی، مسئول بافتن آن‌ها بودند. در دهه‌های بعدی، این سبک پوشاک به کلان شهر‌ها هم راه پیدا کرد و تولید البسه‌ای که هم شیک باشند و در عین حال از الیاف طبیعی بافته شده باشند، در بین مردم جا افتاد. در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، بسیاری از مردم لباس‌های دست دوم خانواده خود را برمی‌داشتند و با استفاده از یک چرخ خیاطی، آن‌ها را مطابق مد روز تغییر شکل می‌دادند. از آن زمان تاکنون، ما شاهد پیشرفت زیادی در صنعت مد پایدار بوده‌ایم.

اکنون که می‌دانید مد پایدار چیست، با خرید کمتر لباس، ترمیم لباس‌های دست دوم خود و یا هدیه دادن آن‌ها به جای دور ریختن می‌توانید شما هم در هدف نهایی مد پایدار سهیم باشید. کمپینی توسط شرکت Eco Age برای علاقه‌مندان به صنعت مد پایدار شکل گرفته که شما هم می‌توانید به آن بپیوندید. برای پیوستن به آن فقط کافیست هنگام خرید لباس به این فکر کنید که «آیا می‌توانید حداقل ۳۰ بار آن لباس را بپوشید؟». اگر پاسختان بله بود، پس آن لباس را بخرید. شما همچنین هنگام خرید باید به الیاف پارچه دقت کنید و روی برچسب توضیحاتی که روی آن نصب شده است را بخوانید. فقط لباس‌هایی را بخرید که از الیاف طبیعی برخوردارند. لباس‌هایی که با ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی تولید شده‌اند را نخرید.

گرمایش کره زمین، آب شدن یخچال‌های قطبی و انواع آلودگی‌های زیست محیطی که همگی مختل کننده زندگی ما هستند، باعث شده نگاه ویژه‌تری به روش‌های حفظ محیط زیست در سطح جهان به وجود بیاید. برخی از برندهای تولیدکننده پوشاک هم تلاش می‌کنند با به حداقل رساندن پارچه‌های دور ریز در هنگام دوخت لباس یا استفاده از الیاف طبیعی درجه یک، بخشی از فرهنگ مد پایدار باشند.

 

به این مطلب امتیاز دهید.


منبع: https://www.banimode.com/blog/sustainable-fashion/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=sustainable-fashion

تاریخچه مد پایدار و شکل‌گیری آن به سال ۱۹۶۰ میلادی باز می‌گردد. جنبش هیپی‌های غربی، استفاده از الیاف طبیعی در صنعت مد و پوشاک را به جهانیان نشان دادند. به لطف مد پایدار، مردم روستایی با استفاده از روش‌های کم هزینه و بهره گرفتن از لوازم طبیعی (یا بعضاً دست دوم) می‌توانستند تولید پوشاک کنند و همین باعث محبوبیت زیاد این فرهنگ در جوامع غربی شده بود.

پس از برخواستن مد پایدار از غرب و صادرات آن به کل جهان به کمک سلبریتی‌هایی که لباس‌هایی با این فرهنگ را به تن کردند و روی فرش قرمز مراسم‌های بزرگ جهان راه رفتند، امروزه مد پایدار در ایران هم دیده می‌شود. این مد در ایران هنوز اوایل راه خودش را طی می‌کند و شاید توسط عموم، پذیرفته شدنی نباشد که بخواهند لباس‌های دست دوم یا ترمیم شده را استفاده کنند؛ اما به لطف فرهنگ‌سازی انجام شده، بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک و مصرف‌کنندگان در کنار لباس‌های شیک و امروزی، به حفظ هر چه بیشتر محیط زیست نیز فکر می‌کنند و به همین خاطر از این فرهنگ استقبال کرده‌اند. برخی از تولیدکنندگان برای طراحی و تولید لباس، از الیاف طبیعی استفاده می‌کنند و تلاش می‌کنند با استفاده از طراحی الگوهای کارآمد، میزان دور ریز پارچه‌های خود را تا حد ممکن کاهش دهند؛ حتی امروزه اکسسوری‌هایی نیز وجود دارد که همگی با تعریف مد پایدار سازگاری دارند.

این یک انتخاب کاملاً شخصی است. شما می‌توانید یک لباس بی‌کیفیت که از الیاف مصنوعی تولید شده است را تهیه کنید تا صرفاً هزینه کمتری کرده باشید؛ ولی این کار باعث اضافه شدن یکسری الیاف مصنوعی تجدیدناپذیر جدید به طبیعت است؛ اما اگر بخواهید مد پایدار را سرمشق زندگی خود قرار دهید،‌ یک قرارداد دو سر برد را با طبیعت امضا کرده‌اید. شما می‌توانید با تهیه یک لباس باکیفیت، هم به مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید و هم به طبیعت کمک کرده باشید.

احتمالاً برای شما هم این سوال پیش آمده که مد پایدار چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟ شاید متعجب شوید ولی صنعت مد پس از صنعت نفت، دومین آلاینده بزرگ جهان محسوب می‌شود؛ علاوه‌بر آلودگی‌هایی که تولید لباس به همراه دارد، انرژی برق و آبی که صرف تولید می‌شود نیز طبیعت را به دردسر انداخته است. اینجاست که مد پایدار یا Sustainable Fashion معنا پیدا می‌کند و رفع این مشکلات را هدف گرفته است.

کره زمین در حال نابودی است و ما به عنوان ساکنانش نباید دست روی دست بگذاریم. شما هم می‌توانید با حمایت از مد پایدار بخشی از هدف اصلی این فرهنگ که حفظ هر چه بیشتر کره زمین و محیط زیست دوست داشتنی است باشید. همانطور که در این مقاله با تعریف مد پایدار آشنا شدید و می‌دانید که مد پایدار چیست، می‌توانید با خرید پوشاکی که کاملاً با الیاف طبیعی درجه یک تولید شده‌اند، برای مدت زمان طولانی‌تری از آن‌ها استفاده کنید و در کم شدن حجم زباله‌های محیط زیست سهیم باشید. روش‌های مختلفی برای پیروی از مد پایدار یا اخلاق گرا وجود دارد که در بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم. شما می‌توانید از آن‌ها پیروی کرده و این سبک زندگی را در بین خانواده و دوستان خود جا بیاندازید؛ البته اگر کره زیبای زمین و محیط زیست را دوست دارید.