نکاتی برای خرید لوازم اسکی

روزهای برفی تنها چیزی که مزه دارد، برف بازی و سرخوردن از روی تپه ها است. اسکی را هم که دیگر نگو.

واقعاً می چسبد، یک روز کامل اسکی بعدش هم یک کاسه سوپ داغ کنار شومینه. برخی اسکی را تنها یک ورزش مفرح می دانند و برخی یک فرصت طلایی برای خوش فرم ساختن بدنشان.از آنجا که اغلب برای تفریح و بدون هیچ گونه زمینه قبلی شروع به اسکی می کنند، بروز حوادث در آنها بالا می رود.


خود کلمه «اسکی» از کلمه ایسلندی scidth می آید که معنی«کفش برف» را می دهد.

بعضی از تاریخ نویسان عقیده دارند که حتی مبدأ و پیدایش اسکی به عهد حجر باز می گردد و حجاری هائی پیدا شده که بشر را در حال اسکی کردن نشان می دهند.

یکی از لوازم اسکی، چوب اسکی است. جالب است بدانید اولین چوب های اسکی تا آنجا که به خاطر می آید ، چارچوب خمیده ای داشته که از استخوان حیوانات درست می شده و آن را با تسمه چرمی بپا نگاه می داشتند. در این مورد تصویری موجود است که روی سنگ حجاری شده و مربوط به نهصد سال قبل است که یک اسکی کننده را نشان می دهد.


توصیه های طلایی به اسکی بازان


شلوار اسکی :نیز که اغلب به صورت ست با کاپشن خریداری می شود، در رشته های مختلف اسکی (آلپاین، اسنوبرد، صحرانوردی) انواع متفاوتی دارد.به عنوان مثال، در ورزش اسنوبرد فاق شلوار پایین تر است.

دست ها در ورزش اسکی از حساس ترین بخش های بدن هستند که اغلب بیشتر در معرض خطر یخ زدن و سرما قرار می گیرند. 


پوشاک اسکی


کفش اسکی :از جمله مهمترین تجهیزات و لوازم اسکی می باشد که اسکی باز باید در آن احساس راحتی کند و به تعداد بندهای آن نیز توجه ویژه شود و حتی طریقه بستن بندها اهمیت زیادی دارد.کفش های با سه بند اغلب برای مبتدی ها و با ۴ بند برای حرفه ای ها است.


پوشاک اسکی


تجهیزات پوشاک اسکی کاپشن اسکی :  یکی از مهمترین تجهیزات و لوازم اسکی آن هم در فضای سرد و برخی محیط، کاپشن مخصوص اسکی است که دمای بدن را در حالت مطلوبی قرار می دهد و دیگر نیازی به پوشیدن لباس فراوان برای گرم کردن نیست. کاپشن های اسکی اغلب برای اینکه در محیط سفید رنگ برفی به خوبی دیده شوند با رنگ هایی به غیر از سفید انتخاب می شوند.


پوشاک اسکیوسایل جانبی و ست اسکی


روبرتو مانزونی رئیس مرکز فیزیوتراپی تورین می گوید:

بیش از نیمی از حوادث که در ارتفاعات اتفاق می افتد مربوط به اسکی بازان است که آماده نبودن بدن از مهمترین دلایل بروز آن به شمار می رود.انجام ورزش هایی که در آن پا حرف اول را می زند نظیر اسکی، بدون تمرینات قبلی باعث تجمع اسیدلاکتیک و اسپاسم عضلات ناحیه ساق پا پس از نیم ساعت می شود.


پوشاک اسکی


لوازم اسکی


پوشاک اسکی

کلاه ایمنی :نیز از جمله دیگر لوازم اسکی است که برای حفظ ایمنی سر و در کنار آن گرم نگهداشتن این ناحیه بکار می رود.

با این حساب، ورزش اسکی از جمله مهمترین ورزش هایی بوده که لازم است  برای خرید لوازم اسکی، وسایل و تجهیزات و پوشاک مورد نظر آن با دقت و توجه به مسائل مختلف تهیه شود.بسیاری از لوازم اسکی در میان مبتدیان و حرفه ای ها متفاوت است و در اغلب موارد امکان ارتقاء دادن آنها وجود دارد. اسکی از جمله ورزش های پرطرفدار فصل سرماست که با تهیه وسایل و تجهیزات مناسب می توان لذت انجام آن را دوچندان کرد.تجهیزات در بخش پوشاک اسکی به کاپشن اسکی، شلوار اسکی، جوراب اسکی، دستکش و عینک اسکی تقسیم می شوند.


پوشاک اسکیجوراب های اسکی : از جمله تجهیزات اختصاصی ورزش اسکی است که از نظر پزشکی نیز برای جریان سریع و مطلوب خون در پا بکار می روند و پاها را از نظر یخ زدگی ایمن می دارند ولی اغلب توسط اسکی بازان استفاده نمی شوند.

عینک اسکی: عینک اسکی از دیگر لوازم اسکی است که باید در خرید آن دقت کنید. عینک اسکی وسیله ای برای محافظت از چشم در فضای پرانعکاس پوشیده از برف در مقایسه با اشعه های مضر و خطرناک خورشید است.

در برخی موارد اسکی بازانی که سرمای بیشتری احساس می کنند، در کنار پوشش خود از کلاه بافتنی نیز استفاده می کنند تا گرمای بیشتری را به سر خود هدیه دهند.


اسکی همچون بسیاری از رشته های ورزشی نیست که با هر لباس و وسایلی بتوان آن را انجام داد، بلکه به علت محیطی که باید اسکی در آن انجام شود، نیاز خرید لوازم اسکی مرغوب و با کیفیت دارد. ورزش اسکی به پوشاک مناسب و گرم و تجهیزات ایمنی و خاص دارد. جوراب های اسکی، دستکش یا کلاه محافظ از جمله لوازم اسکی است که شاید در هیچ رشته دیگری نیاز نباشد.

لوازم اسکی به طور کلی به ۲ بخش مهم تقسیم می شود؛ بخش پوشاک اسکی و بخش وسایل جانبی یا همان ست اسکی.پوشاک اسکی


برای خرید لوازم اسکی در بخش پوشاک، ورزشکار باید در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عینک اسکی دقت لازم را بکار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدی تا پیشرفته موارد مورد نظر را تعیین کنند.

ست اسکی و وسایل جانبی نظیر چوب اسکی، باتوم، کفش و کلاه ایمنی و کلاه بافت از دیگر لوازم اسکی هستند که اسکی باز باید در انتخاب آنها دقت لازم را کند.


حتماً ۳ روز قبل از رفتن به ارتفاعات سیگار را قطع کرده، به میزان کافی بخوابند، از غذاهای پروتئین دار استفاده کنند و حتماً شکلات گرم را با خود داشته باشند تا انرژی از دست رفته را به بدن بازگردانند.

ضمن اینکه انجام ایروبیک برای تقویت عضلات ران و ساق پا بسیار موثر است.

اگرچه این موارد بیشتر برای اسکی در سطح قهرمانی انجام می گیرد ولی قبل از اسکی تفریحی نیز بسیار توصیه می شود.


 


یکی از شایع ترین آسیب های وارده به اسکی بازان در ناحیه شست بوده که اتفاقاً به شست اسکی بازان نیز معروف است. این آسیب زمانی رخ می دهد که باتوم اسکی باز ( یکی از لوازم اسکی می باشد)  به دنبال زمین خوردن بر مفصل شست فشار آورده، سبب کشیدگی یا پارگی رباط های مفصل شست می شود.

در چنین شرایطی شست متورم و دردناک شده و اسکی باز قادر به نگهداری اشیا بین دو انگشت نشانه و شست خود نخواهد بود. که در این حالت استفاده از کمپرس یخ برای جلوگیری از تورم و درد بسیار مفید است.

مانزونی به تمامی اسکی بازان برای اینکه در طول مدت بازی از سلامت کافی برخوردار باشند و از حوادث دور بمانند، توصیه می کند:ست اسکی یا لوازم جانبی اسکی آن دسته از وسایلی است که مختص ورزش اسکی است که شامل چوب اسکی، فیکس، باتوم، کفش اسکی و کلاه ایمنی می شود.

چوب اسکی : چوب اسکی یکی از مهم ترین لوازم اسکی است. چوب های اسکی در گذشته بسیار بلند بودند، ولی کم کم قوس وسط چوب بیشتر و انتهای آن پهن تر و به طور کلی چوب اسکی ها کوتاه تر شدند.اغلب توصیه می شود در حالت مبتدی اندازه چوب اسکی کمی بالاتر از بینی اسکی سوار در حالت ایستاده باشد.در انتخاب چوب اسکی عواملی از جمله قد و وزن اسکی سوار حائز اهمیت است.


فیکس: وسیله ای است که به چوب اسکی پیچ شده و کفش ها در آن قفل می شود و در صورت لزوم باز می شود تا از پیچ خوردگی، شکستن و یا دررفتگی جلوگیری کند.

باتوم :وسیله ای است که اغلب با هدف حفظ تعادل خریداری می شود و در انتخاب آن عواملی از جمله قد اسکی باز دخالت دارد و قیمت آن حداقل 80 هزار تومان است.


پوشاک اسکیمنبع: https://www.brandkade.com/Magazin/Details/11336