چگونه سردرد خود را درمان کنیم، درمان خانگی و سریع سردرد متخصص مغز و اعصاب

چندین روش جایگزین – که اکنون به عنوان یکپارچه شناخته ‌می‌شود – برای درمان سردرد شدید در دسترس است، اما مهم است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر عمده یا شروع هر درمان جدید با پزشک مشورت شود. بوتاکس و دیسپورت گاهی اوقات منجر به ایجاد برخی احساسات سوزش یا نیشگون می‌شوند، اما درد جدی ایجاد نمی‌کنند. هنگامی که برای جلوگیری از میگرن استفاده می‌شود، به عضلات سر و گردن تزریق می‌شود و در ابتدا هر 3 ماه تزریق انجام می‌شود. دلیل بعضی از سردردهای مزمن، استفاده بیش از حد از داروهای مسکن است. اما سردردهایی که دو روز بیشتر به طول می‌انجامد و همچنین سردردهایی که با علائمی مانند تب، سفتی گردن، گیجی و یا فلجی همراه باشند، باید توسط پزشک بررسی شود. همچنین می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد‌، یا اگر آنها کمکی نکردند، پزشک می‌تواند برای کاهش التهاب در سینوس‌ها کورتون تجویز کند.

با ثبت کردن علائم و دلیل بروز سردرد، به‌مرورزمان قادر خواهید بود انواع محرک‌ها و عوامل ایجادکننده سردرد را شناسایی کرده و تا حد امکان از آن‌ها دوری نمایید. همچنین با دانستن علائم اولیه بروز میگرن می‌توانید به‌موقع از داروهای تجویزشده برای کاهش علائم و شدت میگرن بهره بگیرید. انتخاب نوع درمان برای بیمار، بستگی به شدت میگرن و دفعات بروز آن دارد. علائمی مثل حالت تهوع و استفراغ، میزان تأثیرپذیری از سردردها و سایر مشکلات زمینه‌ای همگی بر نوع درمان مؤثر هستند.

زمانی که سطح استروژن و پروژسترون در بدن نوسان پیدا می‌کند، بدن خانم‌ها نسبت به سردرد آسیب‌پذیرتر می‌شود. زمانی که فرد در آستانه پریودی دچار سردرد می‌شود، علت این سردرد پریودی به ‌خاطر سندروم پیش از قاعدگی یا میگرن قاعدگی است. استروژن و پروژسترون هورمون‌های تنظیم‌کننده چرخه قاعدگی هستند و میزان این هورمون‌ها روی شدت و میزان وقوع میگرن و سردرد در دوران پریودی تاثیر می‌گذارد. برای مثال، وقتی میزان استروژن بدن به‌ میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، سردرد پریودی میگرنی حاد ایجاد می‌شود. مبتلا به سردردهای تنشی کمپرس گرم و میگرنی‌ها کمپرس سرد را ترجیح می‌دهند. با این‌حال اگر سردرد تنشی یا میگرنی دارید، می‌توانید هردو کمپرس را امتحان کنید تا ببینید کدام‌ یک به سردردتان جواب می‌دهد.

اغلب اگر سردرد منشأ جدی نداشته باشد، متخصص همان‌طور که در روش‌های بالا نیز گفتیم سعی می‌کند با توصیه‌هایی در رابطه با تغییر سبک زندگی سردردها و تنش‌های مغزی بیمار را برطرف کند. ناپروکسن یکی از کم خطرترین قرص هایی است که برای سردرد شدید تجویز می شود. این مسکن برای درد دوران قاعدگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو که ضد التهاب بوده می تواند به دو صورت شیاف و قرص مورد استفاده قرار گیرد.

اگر به سردرد خوشه‌ای مبتلا هستید، لازم است که برای بهبود کیفیت زندگی‌تان به پزشک مراجعه کنید و درمان شوید. پیشنهاد می‌کنیم با پزشک عمومی آنلاین در شرکت «حال» مشاوره کنید که به اشکال تلفنی، چت متنی، صوتی و یا تصویری امکانپذیر است. این مطلب را به این دلیل نوشته‌ایم، تا اگر شما از این سردرد رنج می‌کشید، دربارۀ بیماری‌تان اطلاعات بیشتری به دست آورید و راه‌های درمانش را بشناسید. همچنین می‌توانید برای درمان سردرد خود با پزشک عمومی آنلاین در شرکت حال مشورت کنید.

این دو داروی تسکین سردرد نیز عوارضی به همراه دارند، بنابراین نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند. استفاده از طب سوزنی سردردهای ناشی از خستگی عضلات گردن را برطرف می‌کند. البته افراد پس از درمان سردرد با طب سوزنی بخصوص اگر از نوع عصبی باشد، باید فعالیت‌هایی برای تقویت عضلات گردن انجام دهند تا مجدداً دچار سردردهای آزاردهنده نشوند. سردرد عارضه‌ای مرموز است که همه ما هر از گاهی طعم تلخ آن را می‌چشیم. این عارضه شایع می‌تواند زندگی روزمره را تحت‌الشعاع قرار دهد.

در این چکاپ تست‌های مختلفی انجام می‌شود تا دلیل سردرد مشخص شود. لیمو یک جز مهم در درمان سردرد است زیرا خواص آرامش بخشی دارد. علاوه بر این، ممکن است تعادل اسیدی – قلیایی درون بدن را حفظ کند.

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی آغاز می‌شود که فشار خون به حدود ۲۰ بر روی ۱۲ رسیده باشد. این نوع سردرد غالباً در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می‌رود. مصرف میوه‌ها و سبزیجات آب‌دار علاوه‌بر رفع تشنگی به حفظ آب بدن کمک می‌کند.

به همین دلیل آنها باید برای درمان انواع سردرد خود آب زیادی مصرف کنند. ویتامین‌های گروه ب از مهم‌ترین ریزمغذی‌های محلول در آب هستند که تاثیر زیادی بر عملکرد بدن دارند. این ویتامین‌ها در سنتز انتقال‌دهنده‌های عصبی و تبدیل غذا به انرژی موثر هستند.

یوگا حتی ممکن است در کاهش شدت و تعداد دفعات سردرد هم اثرگذار باشد. یک مطالعه به بررسی اثرات یوگادرمانی روی ۶۰ فرد مبتلا به سردرد میگرنی مزمن پرداخت. مطالعات نشان داده‌اند که درمان سردرد شدید از طریق مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم منیزیم سیترات در روز به کاهش تعداد دفعات و شدت سردرد میگرنی کمک می‌کند. با این حال در نظر داشته باشید که مصرف مکمل‌های منیزیم ممکن است در بعضی از افراد منجر به مشکلات گوارشی مثل اسهال شود. بنابراین بهتر است برای درمان علائم سردرد، در ابتدا دوز کمتری از منیزیم را مصرف کنید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار