کفش مناسب برای بارداری؛ هر آنچه لازم است پیش از انتخاب بدانید

بدن در دوران بارداری دستخوش تغییرات متعددی می‌شود که یکی از آنها تغییر سایز پاهاست. برای اینکه بتوانید این دوران را به‌راحتی بگذرانید، باید کفش مناسب بارداری تهیه کنید. در این مقاله از «منومد»، هر آنچه را که لازم است موقع انتخاب کفش مناسب بدانید برایتان آورده‌ایم.

بدن در دوران بارداری چه تغییری می‌کند؟

صندل‌ها یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دوران بارداری‌تان است. این کفش‌ها، نه‌تنها شیک و زیبا هستند، پاهایتان در آنها احساس راحتی خواهند داشت. درضمن ویژگی تنفس‌پذیری صندل‌ها بسیار بالاست و پاهایتان درون آنها عرق نخواهد کرد. همچنین برای پوشیدن این مدل کفش‌ها به‌زحمت نمی‌افتید.

۵. کفش‌های پاشنه کوتاه و بدون بند

وقتی پاهایتان هنگام بارداری متورم شد و کفش اندازه پایتان نباشد، انگشتان پاها درون کفش جمع می‌شوند. این وضعیت به‌مرور موجب خم شدن ناخن‌هایتان به درون گوشت پایتان می‌شود. در نتیجه احتمال التهاب و حتی عفونت در پاهایتان بالا می‌رود. بنابراین باید کفشی بخرید که اندازه سایز جدید پاهایتان باشد.

کفش بارداری چه ویژگی باید داشته باشد؟

هورمون‌‌های بارداری باعث می‌شوند که دائما عرق کنید و فرقی هم نمی‌کند در چه فصلی از سال قرار داشته باشید. بنابراین وقتی می‌خواهید برای دوران بارداری‌تان کفش بخرید، به جنس آن توجه کنید. در واقع باید کفش‌هایی بخرید که از پارچه‌های تنفس‌پذیر، مانند توری (شبکه‌ای)، کرباس، چرم و جیر درست شده باشند تا به کمتر عرق کردن پاهایتان کمک کنند.

۳. ثبات

جوراب‌های مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توانید هماهنگ با کفش‌هایتان بپوشید. البته یادتان باشد جوراب‌هایی انتخاب کنید که تنفس‌پذیری بالایی داشته باشند تا پاهایتان خیس عرق شود.

توجه:

بارداری بیشتر مواقع سخت می‌گذرد و وقتی صحبت از پوشیدن کفش است، باید کفشی به پا داشته باشید که راحت و محافظ پایتان باشد. پهن شدن پا و صاف شدن کف پا هنگام بارداری خیلی پیش می‌آید.

هنگام بارداری، بدن شروع به ترشح هورمون «ریلکسین» می‌کند تا هم جای کافی برای جنین در حال رشد‌تان وجود داشته باشد و هم ناحیه لگن‌تان برای زایمان آماده شود. هورمون ریلکسین، دهانه رحم را نرم و استخوان‌ها و رباط‌های بدن‌تان را انعطاف‌پذیر می‌کند. این وضعیت در برخی از زنان موجب بزرگتر شدن پاهایشان می‌شود. اگرچه گاهی‌اوقات این تغییرات پس از بارداری از بین می‌روند، برخی از زنان باردار بعد از طی دوران بارداری متوجه می‌شوند که کفش‌هایشان دیگر اندازه‌شان نیست و این تغییر سایز دائمی است.

سنگین راه رفتن

وقتی هورمون‌های بارداری قوس کف پا را از بین می‌برند، احتمال پیچ خوردن قوزک پا یا زمین خوردن زیاد است. بنابراین می‌توانید موقع خرید کفش بارداری، کفشی بخرید که کفی مناسب داشته باشد و از پاهایتان به‌خوبی مراقبت کند.

این کفش‌ها بهتر از کفش‌های تخت از پاهایتان مراقبت می‌کنند. درضمن آنها می‌توانند جلوی فشار بیش از حد روی پاشنه‌های پایتان را بگیرد و از درد ناشی از سنگینی وزن بدن‌ روی پاهایتان بکاهند.

برای اینکه دوران بارداری را راحت و بدون خطر بگذرانید، کفش‌های زیر می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند:

۱. کفش ورزشی

این نوع کفش‌ها هم مانند کفش‌های ورزشی برای دوران بارداری عالی هستند. کفش‌های تنیس در مقایسه با کفش‌های ورزشی، کفه‌های میانی و بالشتک‌های کمتری دارند و پاها راحت‌تر خواهند بود. ثبات، راحتی و تنفس‌پذیری از ویژگی‌های کفش‌های تنیس است. درضمن قسمت پنجه پا در کفش‌های تنیس پهن‌تر است و انگشتان پا تحت فشار قرار نمی‌گیرند.

۴.  صندل

کفش بارداری

پشت و قسمت پنجه دمپایی‌ها باز است و درضمن آنها بدون پاشنه هستند. خلاصه اینکه، راحت‌ترین کفش در دوران بارداری‌اند. این کفش‌ها را می‌توانید در خانه بپوشید یا اگر به پیاده‌روی می‌روید آنها را به پا کنید. بهترین ویژگی این دمپایی‌ها این است که بسیار متنوع و رنگارنگ هستند. البته باز هم فراموش نکنید، دمپایی با کفی کاملا تخت نخرید که ناراحتی‌های پایتان را افزایش می‌دهد.

۳. کفش‌های تنیس

برخی از زنان باردار هم تمایل به پوشیدن دمپایی‌های لاانگشتی دارند. اگر شما هم از این دست افراد هستید، پس دمپایی‌هایی انتخاب کنید که کفی مناسب کف پای صاف داشته باشند تا از پاهایتان بهتر مراقبت شود.

بهترین مدل‌های کفش مناسب بارداری کدام‌ها هستند؟

اثراتی که بارداری روی زن‌ها می‌گذارد ممکن است با یکدیگر فرق داشته باشند. اما تغییرات مربوط به پاها تقریبا در همه دیده شده و معمول است. ممکن است هنگام بارداری با تغییرات زیر در پاهایتان مواجه شوید:

رشد پا

بهترین نوع جوراب، در کنار کفش‌های مناسب بارداری، جوراب واریس است. اگر پاهایتان به‌دلیل بارداری متورم شده است، با استفاده از جوراب واریس می‌توانید تا حد زیادی از تورم پاهایتان بکاهید. درضمن فشاری که این نوع جوراب به پاهایتان می‌آورد، رگ‌های پاها را تقویت می‌کند.

یادتان باشد موقع انتخاب کفش، هرگز بنددار آن را نخرید. وقتی به ماه‌های آخر بارداری برسید، شکم‌تان آنقدر بزرگ خواهد شد که مسلما نمی‌توانید به‌راحتی بندهای کفش‌تان را ببندید. پس به سراغ کفش‌های بنددار بروید.

۶. کفش طبی

بهترین مدل‌های کفش بارداری

می‌توانید به سراغ کفش‌های طبی، به‌ویژه افرادی که کف پای صاف دارند، بروید و با پوشیدن این نوع کفش، از درد و ناراحتی در پاها و کمرتان بکاهید.

۲. تنفس‌پذیری

هنگام بارداری معمولا مرکز ثقل (یا نقطه تعادل) بدن تغییر می‌‌کند و هرچه شکم‌تان بزرگتر شود، هماهنگی بدن‌تان در راه رفتن کمتر می‌شود و ممکن است گاهی تعادل‌تان را از دست بدهید. بنابراین بهتر است از کفش‌های پاشنه‌بلند استفاده نکنید. البته پوشیدن کفش‌های کاملا تخت هم توصیه نمی‌شود. کفی این نوع کفش‌ها بسیار نازک‌اند و ممکن است موقع راه رفتن کف پایتان اذیت شود. البته اگر هم نمی‌توانید از کفش‌های پاشنه‌دار دل بکنید، کفش‌هایی بگیرید که پاشنه‌های پهن داشته باشند و البته خیلی بلند نباشند.

هیچ کفشی به اندازه کفش‌های ورزشی برای دوران بارداری ایده‌آل نیست. این کفش‌ها را می‌توانید با لباس گشاد و راحت، پیژامه‌های شیک یا شلوارهای جین بارداری بپوشید. پاهایتان با این کفش‌ها بسیار راحت خواهند بود.

۲. دمپایی

تمام مشکلات و نگرانی‌های مربوط به پا در دوران بارداری با خرید یک جفت کفش راحت و با سایز جدید پایتان برطرف می‌شود. حتی ممکن است لازم باشد کفشی فقط برای دوران بارداری‌تان بخرید.

با بزرگتر شدن جنین، ستون فقرات و لگن‌تان به سمت داخل خمیده می‌شود تا جنین جای بیشتری در شکم‌تان داشته باشد و به‌طور ناخودآگاه برای جبران این وضعیت خود را به سمت عقب می‌کشید، به همین دلیل قدم‌هایتان سنگین می‌شود.

ناخن فرورفته در گوشت پا

هنگام انتخاب کفش مناسب دوران بارداری، موارد زیر را حتما در نظر داشته باشید:

۱. راحتی

درضمن جوراب واریس جلوی تجمع مایع درون پاها را می‌گیرد و از ابتلا به تورم پا پیشگیری می‌کند. همچنین این جوراب با بهبود گردش خون در بدن‌تان، جلوی خطر تشکیل لخته خون را می‌گیرد.

کلام آخر

اثر بارداری روی پاها

اگرچه بارداری، اتفاق جالب و شگفت‌انگیزی است، روی بدن خیلی فشار می آورد و اگر باردار باشید، این فشار و تغییرات مربوط به بارداری را از نوک سر تا انگشتان پا احساس خواهید کرد. هرچه از زمان بارداری‌تان می‌گذرد،‌ اضافه وزن‌تان فشار مضاعفی روی پاهایتان می‌آورد. از طرفی هورمون‌های بارداری موجب شل و سست شدن رباط‌های پاهایتان می‌شود و همین موضوع از قوس کف پایتان کاسته و آن را تقریبا صاف می‌کند. از طرفی افزایش حجم خون، اکسیژن بیشتری را به سمت جنین‌تان سوق می‌دهد و به همین دلیل پا و قوزک پایتان متورم می‌شود. بارداری سفری است که مسلما می‌خواهید این سفر را با کفش‌های مناسب طی کنید.

آیا می‌دانید بارداری چه اثری روی پاهایتان می‌گذارد؟

جوراب مناسب بارداری

از آنجایی‌که دوران بارداری، با اضافه وزن شدیدی مواجه می‌شوید، فشار زیادی روی بدن، به‌ویژه پاهایتان وارد می‌شود. گاهی این فشار موجب کشیدگی تاندون‌ها هم می‌شود. همچنین پاشنه‌های پاها هم ممکن است دچار درد و ناراحتی شوند. کفش‌های طبی با توجه به مشکلات مربوط به پاها و در جهت بهبود آنها تولید می‌شوند. بنابراین با توجه به نوع مشکلاتی که در پاهایتان احساس می‌کنید، می‌توانید کفش طبی تهیه کنید.

همراه با کفش‌های بارداری، چه جورابی می‌توان پوشید؟

دوران بارداری، با وجود اینکه در پایان آن کوچولوی بی‌نظیری قدم به زندگی‌تان می‌گذارد و با خود شادی می‌آورد، برای برخی از زنان بسیار سخت می‌گذرد. یکی از فعالیت‌های ضروری بیشتر زنان باردار، ورزش و پیاده‌روی در این دوران است. بنابراین اگر باردار هستید، باید حتما کفش مناسب بارداری برای خود تهیه کنید. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شویم با ما هم در میان بگذارید.


منبع: https://manomode.com/24057/best-pregnancy-shoes/