گیاهان آپارتمانی لوکس: 31 گیاه آپارتمانی لاچکری و گران قیمت + عکس

ولی در زمستان باید آن را در معرض نور بیشتری قرار دهید. اگر مایلید، نام گیاه موردعلاقهتان را در قسمت نظرات برای ما بنویسید. درست است که این محیطهای کمنور را دوست ندارند، ولی میتوانند خود را با آن سازگار کنند، بهویژه اگر گهگاه برای مدتی هم که شده آنها را در معرض نور خورشید قرار دهید. این گیاه با رنگ بنفشی که دارد میتواند بهکلی حالوهوای محیط کارتان را عوض کند. مورد دیگر در نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان، عقب انداختن عوض کردن خاک گیاهان و گلدان آنها تا فصل بهار است. گل اطلسی، گل همیشه بهار و گل شمعدانی گیاهان بستری هستند که زیبایی فوری به باغ می بخشند و در طول یک فصل رشد دوام میآورند. این گیاهان زیبا به مکانهای سایه گرایش دارند و در زمستان نیز در طاقچهٔ پنجره بهخوبی رشد میکنند. فیتونیا بهدلیل برگهای زیبا و رنگارنگش در میان گیاهان زینتی خزندهٔ کوچک، محبوبیت زیادی دارد. تقوی با بیان اینکه سرانه مصرف گل در کشور پایین است یادآور شد: در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف گل و گیاهان زینتی سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ شاخه گل است در حالیکه سرانه مصرف گل در ایران ۱۵ تا ۱۸ شاخه گل است.

با توجه به پتانسیل بالای کشور ایران در زمینه تولید و پرورش و صادرات گل و گیاهان زینتی، ضرورت هدایت فعالیتهای تولیدی و تحقیقاتی مرتبط از طریق یک انجمن علمی لازم مینمود که بعد از پیگیریهای به عمل آمده دفتر کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با تأسیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران موافقت کرد و به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، انجمن گل و گیاهان زینتی ایران مورد تأیید کمیسیون انجمنهای علمی ایران (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) قرار گرفت. این نهادهها از طریق کشورهای قطب گل مانند هلند، بلژیک، آلمان و… در هر حال تعیین قیمت از طریق تنظیم بازار ساعت حراج همچنان مورد اعتماد خریداران و تامین کنندگان است. انجیر برگریز از چند ساعت آفتاب خوردن زیر نور خورشید صبحگاهی لذت میبرد، ولی پیش از اینکه نور خورشید بیش از حد شدید شود، آن را جابهجا کنید و از آفتاب بعدازظهر دور نگه دارید. در ماههای تابستان باید دیفنباخیای خود را در معرض نور غیرمستقیم خورشید و در جایی نیمهسایه (partial shade، یعنی جایی که در روز، ۲ تا ۴ ساعت آفتاب دارد) قرار دهید. هرگز گیاه پول چینی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چون به برگهای آن آسیب میرساند.

هرگز در توضیحات هیچ گل و گیاهی نمیخوانید که «بومی پنجرههای شمالی است» چون ما انسانها مفهوم «گیاهان آپارتمانی» را ساختهایم. این ماده غذایی که می تواند جای گوشت را نیز بگیرد برای پخت غذا و تهیه سالادهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. گلهای سیکلامن، معطر و در رنگهای مختلف صورتی، قرمز، ارغوانی و سفید هستند. ممکن است آناناسیان برای گلدهی، در ابتدا به مراقبت بیشتری نیاز داشته باشد، زیرا به زمان بیشتری نیازمند است؛ اما زمانی که این گیاه گل داد، جدا از آبیاریِ هرازگاهی، به مراقبت ویژهای نیاز ندارد. این گل هر از گاهی نیاز به هرس دارد به خصوص زمان های که نور کافی در دسترس نمی باشد. در این روش گل به صورت کشت بافتی به دست میآید که به وسیله آن میتوان انبوه گل را (در حد میلیونها شاخه) در مدت زمان کوتاهی تولید کرد و مزیت اصلی آن در قیاس با روشهای سنتیِ تکثیر، تهیه گل و گیاهانی عاری از هرگونه بیماری و آفت است، در حالیکه گل محمدی در حال حاضر در ایران به صورت سنتی تکثیر میشود. در اوایل اسفند ماه یک دور به گیاهانی که کود حیوانی برایشان مفید است کود داده و دوباره در اوایل پائیز از کود حیوانی استفاده میشود.

یاس ستارهای از جمله گیاهان بومی شرق آسیاست که هم در فضای منزل و هم خارج از آن رشد خوبی دارد به شرطی که دمای داخل منزل بیشتر از ۱۸ درجه سانتیگراد نباشد. خاک این گیاه نیز نباید همواره خیس باشد لذا از پاشیدن آب بروی خاک آن جلوگیری نمایید . متاسفانه آب شرب خانگی مملو از املاح است که برای هیچ موجود زندهای از جمله گیاهان مناسب نیست. فیکوس بنجامین یکی از گیاهان تطبیقپذیر است که ظاهر جذابی به محیط اطرافش میبخشد. انجیر برگریز یا فیکوس بنجامین گیاه بسیار خوبی برای تازهکارهاست که تازه مراقبت از گل را شروع میکنند، ولی به یاد داشته باشید که برگهای این گیاه نیز مانند درختان بزرگتر در فصل زمستان میریزد و ریزش برگهای آن کاملا طبیعی است.

سیکلامن از گیاهان ملی ایران است و در استان های شمالی کشور به صورت خودرو در جنگل ها رشد می کند. سیکلامن یکی دیگر از گیاهان قلبی شکل بسیار زیبا با برگهای سبز و گلهای خیره کننده است. نیلوفرها پیازهای گلدار هستند که برخی از خیره کننده ترین و چشمگیرترین گلهای هر گیاه را تولید می کنند. تنوع بینظیر کاکتوسها، آنها را به یکی از بهترین گیاهان برای محل کار تبدیل میکند. این گیاه جز گیاهان هوازی میباشد، گیاهان هوازی یکی از خاصترین گیاهان روی زمین هستند چرا به خاک نیاز ندارند لذا میتوانید آنها را با هر محیطی وفق دهید . بیشتر کریپتانتوسها فقط چند سانتیمتر بالاتر از سطح زمین رشد میکنند و برگهای زُمُخت خود را (که با آرایهای از رنگهای قرمز روشن تا صورتی ظاهر میشوند) روی زمین پخش میکنند. بهتر است گلدان را در جایی قرار دهید که نور بهصورت مستقیم به آن نتابد؛ در غیر این صورت، برگهای اگزالیس رو به سبزی میروند. در حالت کلی جزء گیاهان آپارتمانی است که رشد طولی آن بیشتر از رشد عرضی و قطریاش در گلدان است. آلوئهورا ازآن گیاهان آپارتمانی اسـت کـه میتوانید با خیال آسان بـه مسافرت بروید و درمنزل تنهایش بگذارید و وقت بازگشت هم با گلی پژمرده مواجهه نشوید.

در این سیستم، گیاهان با استفاده از قطره چکان هایی که در فواصل قابل تنظیم در امتداد مسیر لترال قرار گرفته اند، با فشار کم، بطور یکنواخت و بدون هدررفت آب، آبیاری می شوند. 3-2 سانت از سطح خاکش هم در فواصل آبیاری باید خشک شود. برگهای پتوس یا پوتوس بزرگاند و گاهی بهشکل قلب هستند و در رنگها و شکلهای متفاوتی یافت میشوند. اگر گاهی گیاهتان را بیش از حد آبیاری کنید، اسپاتی فیلوم شما را میبخشد و همچنان به زندگیاش ادامه میدهد. همین موضوعْ نگهداری از آن را حتی برای فراموشکارترین افراد هم آسان میکند. گیاه مارزنگی باید در جایی سایه با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری شود، چون نور مستقیم خورشید موجب تغییر رنگ برگها به قهوهای میشود و برگهای گیاه را خشک و شکننده میکند. سومین گلی که میخواهیم شما را از انواع گلهای زینتی آپارتمانی آشنا کنیم، گل «آرالیا دروغین» است.

این نامگذاری به این علت است که این گیاه در برابر شرایط محیطی و دمایی مقاومت بسیاری از خود نشان داده و آسیبپذیری کمی دارد. از آنجایی که به ازای هر هکتار گلخانه، ۸ تا ۱۲ فرصت شغلی ایجاد میگردد، با رسیدن به این هدف، شرایط اشتغال کشور نیز بهبود خواهد یافت. اختر در نوع سبز و قرمز وجود دارد و فضای دلنشینی را در محیط منزل ایجاد خواهد کرد. سیستم سرسخت ریشهٔ گیاه، آن را در برابر پژمرده شدن محافظت میکند. بسیاری از مردم فقط بخاطر زیبایی گیاه نیست که از آن در خانه استفاده می کنند. مادربزرگ ها و افراد مسن تر با بوی این گل به دوران گذشته سفر می کنند.

برگهای گیاه در صورت قرار گرفتن در معرض نور زیاد بهتدریج رنگپریده میشوند و میسوزند و در صورتی که نور بسیار کمی به آنها برسد، قسمتهای قرمز برگها کمکم سبز میشوند. نور خورشید بیش از حد موجب رنگپریدگی برگها میشود و رگههای صورتی روشن آنها را محو میکند. حتما قبل از شروع به کار، اطلاعات خود را درباره آنها کامل کنید تا در حین کار به مشکل نخورید. همکاری من به عنوان مترجم با سایت «چطور» در نتیجهی علاقه به زبان انگلیسی و اطلاعات عمومی شکل گرفته است. فقط نیاز داره کمی درکش کنید L ببینید دوستانه من این گیاه به جابجایی خارج از فصل حساسه! نگهداری از دراسنا نیز راحت است. البته نگهداری فیتونیا در شرایط معمول خانه کار چندان سادهای نیست، چون این گیاه به رطوبت همیشگی علاقه دارد.

بنابراین وقتی درمورد بهترین گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم صحبت میکنیم، منظورمان گیاهانی است که بیش از سایر گونهها میتوانند زندگی در آپارتمانها و خانههای کمنور را تحمل کنند. و به دلیل خصوصیات ذکر شده، در ریشهدار شدن قلمهها یا گیاهانی که در غیر محیط خاک پرورش مییابند بسیار مفید و مناسب است. این کاکتوس از نظر شکل ظاهری بسیار زیباست. این گل به قدری زیباست که در تهیه انواع دسته گل، ریسه گل، سبد گل و تاج های گل استفاده می شود. شروع کارهای اجرایی جمعآوری گلهای رز از سال ۱۳۸۳ آغاز شد و پروژه گل رز پژوهشکده بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی از سال ۱۳۸۴ رسماً آغاز بکار کرد و دستاوردی بزرگ در زمینهٔ جمعآوری گونههای مختلف رز و اصلاح و کشت انواع آنها داشت، که «تولید» نخستین گل رز ایرانی به نام گل رز ابری نیز یکی از نتایج حاصل از این پروژه شد. «کالانکوئه» (Kalanchoe) دارای گلهایی به رنگهای مختلف است که در دمای گرم ظاهر میشوند. نیاز دمایی گیاه را بسنجید و در غالب موارد بهتر است گیاه را در مکانی خنک و با نور متوسط قرار دهید چرا که گرم شدن زیاد آب باعث پوسیدگی و لهیده شدن ریشه ها میگردد. میتوانید سرخس را نیز در گلدانهای آویز بکارید.

یک کود آلی خاص را برای گیاهان آپارتمانی خود انتخاب کنید و دستورالعمل آن را به دقت بخوانید. این گیاه، نور خورشید را دنبال میکند، بنابراین ساقههای چوبی گیاهان بالغتر در جهتی رشد میکنند که تا جای ممکن بتوانند نور خورشید را دریافت کنند. تغییر دمایی بهاندازهٔ ۱۰ درجه برای این گیاه خوب است، بنابراین اگر میتوانید در هنگام خواب، گرمای اتاق را کم کنید. استانی که بیشترین میزان تولید را در سال های اخیر به خود اختصاص داده است، لاتینا (لاتزیو) است. این گیاه می تواند خاک خشک را تحمل کند و در نور خورشید شکوفا می شود. گلهای سفید این گیاه در تابستان شکوفا میشوند. دراسنا وارنکی گیاه زیبایی است که به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید علاقه دارد و می تواند در نور مصنوعی نیز رشد خوبی داشته باشد به همین دلیل از بهترین گیاهان برای اتاق کار و شرکت ها محسوب می شود. ولی اگر هوای اتاق خشک است، با قرار دادن گیاه، نزدیک دستگاه بخور سرد و رطوبتساز، میتوانید آن را سرحال نگه دارید. کاکتوس به میزان نور بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین اگر میزتان کنار پنجره است، کاکتوس را آنجا قرار دهید. این گیاه سازگاری مناسبی با محیط داخلی و نور کم دارد؛ بنابراین یکی از بهترین گیاهان برای محل کار خواهد بود.

همه شما می دانید که گیاهان برای رشد و زندگی مناسب نیاز مند نور، آب کافی، سایه مناسب و خاک خوب می باشد اما باید بدانید که گیاهان و گل های زینتی نیز برای رشد علاوه بر موارد گفته شده به کود هم نیاز دارند. در فصول رشد، هر دو هفته یک بار با کود مایع با نیتروژن بالا گیاه را تغذیه کنید. کودی که موجب شروع رشد گیاه خواهد شد و برای گیاهانی که از گلدان قرار است در زمین کاشته شود بهترین نوع کود خواهد بود. کاکتوسها ازجمله گیاهانی هستند که بدون مراقبت خاصی، به رشدشان ادامه میدهند. مهمترین نکته درمورد گیاهان این است که آنها فضای آزاد را به محیطهای بسته ترجیح میدهند. کریپتانتوس برخلاف بیشتر آناناسیان (Bromeliads) یا گیاهان هوایی (air plants)، گیاهی زمینی (terrestrial plant) است که ریشههای آن داخل خاک رشد میکنند، در حالی که سایر آناناسیان ترجیح میدهند به ساقهٔ سایر گیاهان یا پوستهٔ درختان بچسبند. نام این گیاه (Earth Star بهمعنیِ ستارهٔ زمینی) بهدلیل شکلگیری برگهایش به آن داده شده است.

بسته بندی و درجه بندی محصولات زراعی، تهیه و بسته بندی سبزیجات فرآوری شده (خشک – پودر- سرخ کرده – پاک کرده و خرد کرده)، تهیه و بسته بندی بذر محصولات جالیزی، بلغور سازی، فرآوری محصول زعفران (خشک کردن و بسته بندی)، فرآوری و بسته بندی زرشک، خشک کردن و بسته بندی میوه جات، بسته بندی و پاک کردن انواع دانه های روغنی. در ادوار گذشته در کنار توجه به تفرج روح و زیبایی، جنبه دارویی، مصارف خوارکی، صنعتی، دفع آفات و اقتصادی کشت گیاهان در فضای سبز و باغ ها مد نظر بوده است.از جمله گیاهان دارویی که در احداث فضای سبز ایران مورد استفاده قرار گرفته می توان از اقاقیا، بید مشک، خر زهره، زوفا، سنجد تلخ، ریش بز، بابونه،گل انگشتانه، زرشک، ختمی، گل ساعتی، گل سرخ، گاو زبان، همیشه بهار، گلرنگ، زعفران ،پیچ تلگرافی،ژینکو،سوسن،طاووسی،لادن،مینا چمنیو نرگس و مانند آنها نام برد. رضا امینی افزود: دولت با توجه به بیکاری اغلب دانش آموختگان بخش کشاورزی و ضرورت توسعه گلخانه ها باید با ارایه تسهیلات لازم اقدام به احداث شهرک های گلخانه ای نماید تا در این عرصه مشغول به کار شوند. وی بر تجاری سازی یافته های تحقیقاتی در بخش گل و گیاه تاکید کرد و افزود: تولید صادرات محور در بخش خصوصی از توجه ویژه به دانش روز و یافته های تحقیقاتی گیاهان زینتی نشات می گیرد.