۷ دلیل برای صرفه‌جویی در خرید لوازم آرایش

علاوه بر مواد و ترکیبات نامناسب درون لوازم آرایشی، تولید زباله‌های بسیار هم در مسیر فرایند آنها آسیب‌زا است. برای مثال، تولید هر محصول همراه با زباله‌زایی زیاد است. کارتن‌های مقوایی و پلاستیکی که با تولید لوازم آرایشی به محیط‌زیست وارد می‌شوند، تهدیدی جدی برای سلامت آن به‌شمار می‌روند.

۷. دوری از مصرف‌گرایی و رسیدن به آرامش

هر روز به شمار و نام محصولات متنوع آرایشی اضافه می‌شود. گاهی می‌بینیم که بسیاری از این تولیدات کاربردی یکسان دارند. زرق‌وبرق بازار مصرف لوازم آرایشی دلیلی برای رونق کارخانه‌های این محصولات شده است.

مصرف‌گرایی شدیدی که برندها و تبلیغات در جوامع به‌وجود آورده‌اند، فقط در ظاهر به‌سود شرکت‌ها و تاجران است. زمانی که سلامت افراد به‌خطر می‌افتد و محیط‌زیست که حیات همه ما به آن وابسته است، دچار چالش می‌شود دیگر میلیاردها دلار هم راه به‌جایی نخواهند برد.

با صرفه‌جویی در مصرف لوازم آرایشی یاد می‌گیرید که خودتان را بپذیرید. این موضوع به شما احساس آرامش و اعتمادبه‌نفس زیادی می‌دهد. دیگر نیاز نیست که ساعت‌ها وقت‌تان را صرف آرایش کنید تا در نظر دیگران بهتر جلوه کنید.

پوست‌تان با مصرف کمتر لوازم آرایشی سالم‌تر می‌ماند. بسیاری از لوازم آرایشی حاوی موادی هستند که پوست را خشک یا چرب می‌کنند. نیاز به رسیدگی به پوست بعد از مصرف این لوازم هم بیشتر از قبل می‌شود.

اگر به‌درستی آرایشتان را پاک نکنید و رسیدگی‌های لازم بعد از مصرف لوازم آرایشی در نظر نگیرید، پوست‌تان پیر و خسته می‌شود. مسدودشدن منافذ پوستی و وجود لایه‌هایی پوششی مختلف روی سطح پوست از تنفس درستش جلوگیری می‌کنند.

۶. مراقبت از محیط‌زیست

موادی که برای تولید لوازم آرایشی استفاده می‌شود، معمولا تجزیه‌ناپذیر هستند. بنابراین، سالانه حجم وسیعی از زباله و مواد تخریب‌ناپذیر روانه طبیعت می‌شوند. شرکت‌های بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی هم زباله‌هایشان را به طبیعت وارد می‌کنند.

از جمله مواد خطرناکی که در ترکیبات لوازم آرایشی وجود دارد، باید به این‌ها اشاره کنیم:

  • سرب؛
  • پارابن؛
  • کربن سیاه.

مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که به‌طور متوسط، زنان دنیا حدود ۴۷۴ روز از عمرشان را صرف آرایش‌ می‌کنند. با کنارگذاشتن مصرف زیاد این لوازم، بخش وسیعی از وقت‌تان را به خودتان برای کارهای مفید دیگر اختصاص می‌دهید. دیگر لازم نیست که دغدغه حاضرشدن پیش از رفتن به خیابان، محل کار یا هر جای دیگری را داشته باشید.

۳. رسیدن به آرامش و پذیرش خود

از جمله خطرناک‌ترین محصولات بهداشتی و آرایشی می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

  • پدهای پاک‌کننده آرایش صورت؛
  • لایه‌بردارها؛
  • کرم‌های سفیدکننده؛
  • اسپری‌ها.

صرفه جویی در لوازم آرایشی

باور کنید که همه آدم‌ها نواقصی دارند که نباید ذهنشان را درگیر آنها کنند. پوست هیچ‌کس صاف‌ِ صاف نیست. جوش و آکنه هم که هم‌پای پوست بیشتر آدم‌ها هستند. کک‌ومک یا نقص‌های پوستی مختلف هم بخشی طبیعی از ظاهر همه ما آدم‌ها هستند.

بسیاری از این شرکت‌ها، زباله‌های خطرناک خود را به دریاها و اقیانوس‌ها می‌ریزند. این کار، فقط حیات موجودات هر اکوسیستم را تهدید نمی‌کند بلکه روی کلیت اقلیم‌های جغرافیایی هم اثرات نامطلوب می‌گذارد. در نهایت، همه ما قربانی این بی‌خردی می‌شویم.

خطرناک‌ترین محصولات بهداشتی و آرایشی برای طبیعت

استفاده از لوازم آرایش و زیباترشدن هیچ ایرادی ندارد. خیلی هم خوب است. اما ماجرا از این قرار است که خارج‌شدن از مسیر تعادل در هر زمینه‌ای می‌تواند خسارت و مشکلات متعددی به‌وجود بیاورد. مصرف زیاد این لوازم هم از نقطه‌نظر تولید و آسیب‌زایی برای محیط‌زیست قابل‌بررسی هستند و هم از لحاظ سلامت پوست و بدن. در ادامه برایتان می‌گوییم که صرفه‌جویی در مصرف و مدیریت آن چه مزایایی دارد.

۱. دورشدن از مواد بیماری‌زای خطرناک

البته اهمیت‌دادن به پوست و سلامتش خوب است. کسی نمی‌گوید که به مشکلات‌تان رسیدگی نکنید یا آرایش را کاملا کنار بگذارید. موضوع این است که شما نباید بیش از حد به ظاهرتان فکر کنید. با این کار، آرامش را از خود می‌گیرید. اگر در مصرف لوازم آرایشی صرفه‌جویی کنید، متوجه می‌شوید که چقدر راحت‌تر در هرجایی ظاهر می‌شوید.

زیبایی از جایی درون وجود شما سرچشمه می‌گیرد. شاید به‌نظرتان کلیشه‌ای بیاید اما واقعیت مسلم همین است و بس! زمانی زیبا می‌شوید و احساس زیبایی می‌کنید که خودتان را بپذیرید و دوست بدارید.

۵. سلامت بیشتر پوست

کم‌وبیش نتیجه بی‌اهمیتی به منابع آبی را در کشور می‌بینیم. این مشکل بلایی است که همه ما را از عواقب تلخش بی‌نصیب نمی‌گذارد. درباره مصرف مواد آرایشی هم باید همین را در نظر داشته باشیم. شاید بگویید که یک‌دست صدا ندارد اما دارد. با رعایت مصرف می‌توانید در نجات زمین نقش پررنگی داشته باشید. زمین منعلق به همه ما و تنها جایی است که امکان حیات داریم، پس به‌دست خود پا بر گلوی رگ‌های حیاتی سرزمین‌مان نگذاریم.

در آخر

اگر در مصرف لوازم آرایشی صرفه‌جویی کنید، با یک تیر به چند نشان می‌زنید. هم آرامش بیشتری برای خود می‌خرید و خود را بیشتر دوست می‌دارید و هم از محیط‌زیست مراقبت می‌کنید. مصرف زیاد لوازم و موادی که زیان‌های فراوانی برای پوست و سلامت دارند و از سوی دیگر، طبیعت را مخدوش و نامتوازن می‌کنند اصلا فکر خوبی نیست. شما چه فکر می‌کنید؟ حاضر هستید که از این به بعد کمتر آرایش کنید؟


منبع: https://manomode.com/14587/7-reasons-to-use-less-makeup/

خطرات مصرف لوازم آرایش

بنابراین، بهتر است که در مصرف لوازم آرایشی صرفه‌جویی کنید. اگر هم قصد خرید دارید، حتما به‌سراغ مواردی بروید که در فرمول ساخت‌شان از انواع مواد شیمیایی استفاده نشده است. دقت کنید که ادعای برندها در عرضه محصولاتی ارگانیک، گیاهی و بی‌خطر همیشه راست نیست.

۲. صرفه‌جویی در وقت و زمان

در این صورت، خود واقعی‌تان را در آغوش می‌گیرید و از خودتان حمایت می‌کنید. ارزش انسان واقعاً در گروی ظاهرش نیست. بنابراین، باید یاد بگیریم که خودمان را بپذیریم و ضمن تلاش برای حفظ سلامت و حتی زیباترشدن اسیر راه‌وروش‌ها یا لوازم آرایشی برای تغییر خود نباشیم.


حتما بخوانید: کک و مک در دنیای مد؛ وقتی یک ترند خاص و جذاب وارد می‌شود


۴. افزایش اعتمادبه‌نفس

صرفه جویی در مصرف لوازم آرایشی

خطرات مصرف و تولید لوازم آرایش

بسیاری از لوازم آرایشی دارای مواد خطرناکی هستند که سلامت‌تان را تهدید می‌کنند. این مواد می‌توانند موجب بروز مشکلاتی مانند موارد زیر شوند:

  • سرطان؛
  • بیماری‌های مرتبط با اعصاب بدن؛
  • بیماری‌های هورمونی.

در مصرف لوازم آرایشی صرفه‌جویی کنید. شاید بپرسید چرا؟ دلایل زیادی وجود دارد. مصرف زیاد از حد لوازم آرایشی هم برای شما ضرر دارد و هم محیط‌زیست. اجازه بدهید که در ادامه، این موضوع را روشن‌تر کنیم. چرا باید در مصرف صرفه‌جویی کنیم؟ علت چیست؟

چرا باید در مصرف لوازم آرایشی صرفه‌جویی کنیم؟